Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurarea pentru gravide
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurarea pentru gravide

Sunt însărcinată în 30 de săptămâni și am fost internată 5 zile având adeverință de asigurare pentru gravide.. trebuie sa plătesc spitalizarea și tratamentul?
george-neagu, moderator
Gravidele și lăuzele sunt automat asigurate la sănătate, chiar dacă nu cotizează, nefiind angajate și indiferent de cât de mare sau mic e venitul lor. Sunt printre categoriile privilegiate din Codul fiscal pentru care asigurarea e acordată fără plata contribuției la sănătate.

Ciubotaru Baroiu a scris:

Sunt însărcinată în 30 de săptămâni și am fost internată 5 zile având adeverință de asigurare pentru gravide.. trebuie sa plătesc spitalizarea și tratamentul?