avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce-i mai bine , PFA sau PFI ?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce-i mai bine , PFA sau PFI ?

De la 01.01.2020 am de gand sa-mi deschid un PFA sau PFI ,....DACA MA PUTETI ajuta cu sfaturi versus costuri,timp si/sau avantaje/dezavantaje.La amandoua contabilitatea se poate tine in partida simpla cu obtiunea platitor/neplatitor TVA. ,intrucat sigur va trebui sa tai facturi diferitilor beneficiari arondati activitatii mele.
va multumesc frumos pentru sfaturi
Ultima modificare: Miercuri, 13 Noiembrie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Florian59 , utilizator 11:44, 21 Ianuarie 2020
Pentru a va lamuri, lipseste chiar esenta: ce vreti sa faceti sau sa prestati? Pentru pfi trebuie sa fie activitate liberala cu act doveditor si se inregistreaza dar la finante. Pentru pfa va inregistrati intai la registrul comertului..

george-neagu a scris:

Pentru a va lamuri, lipseste chiar esenta: ce vreti sa faceti sau sa prestati? Pentru pfi trebuie sa fie activitate liberala cu act doveditor si se inregistreaza dar la finante. Pentru pfa va inregistrati intai la registrul comertului..

scuze de intarziere...probleme medicale ! ceea ce vreau sa fac este activitatea comerciala tip MLM ,unde trebuie sa incasez pe baza de factura si/sau chitanta.
va multumesc !
Ultima modificare: Joi, 5 Decembrie 2019
Florian59, utilizator
Deci ramane doar varianta unui pfa. La inceputul lunii ianuarie incepeti demersurle la registrul comertului caci nu dureaza multe zile. Sanatate!
Ultima modificare: Vineri, 6 Decembrie 2019
george-neagu, moderator


george-neagu a scris:

Deci ramane doar varianta unui pfa. La inceputul lunii ianuarie incepeti demersurle la registrul comertului caci nu dureaza multe zile. Sanatate!

am inteles totusi ca la PFA trebuie platit CAS, un contabil, se depun declaratii fiscale odata la 3 luni in schimb la PFI doar o declaratie anuala, in cazul PFA se fac niste si cheltuieli de infiintare pe la REGISTRUL COMERTULUI dar in cazul PFI pur si simplu te inregistrezi la ANAF-ul sectorului de care apartii ?
ca s-o iau pe scurt ,....am avut SRL acum vreo cativa ani in tara asta si-mi pierdeam foarte mult timp cu tot felul de hartii pe care lunar trebuia sa le fac....pur si simplu vreau ceva simplu si legal,ca-n tarile civilizate.
va multumesc !
Nu confundati srl microintreprindere platitoare de impozit pe venit, unde e adevarat ca va trebuie contabil autorizat pentru intocmirea si semnarea bilantului anual si acolo depuneti o declaratie la trimestru, cu pfa-ul de care v-am scris mai sus.
Deci cititi ceea ce v-am scris: PFI doar pentru profesii liberale la care dumneavoastra cu activitatea de comert nu va incadati.
La PFA si PFI contabilitatea e total la fel, se depune doar acea declaratie unica odata pe an de care ati auzit. La ambele contributii sociale pensie si sanatate o sa platiti doar daca venitul net, adica total incasari anuale - total plati anuale, depaseste plafonul a 12 salarii minime brute pe econome. Altfel nu platiti cotributii sociale ci doar impozit pe venitul net 10%.
Iar referitor la "pur si simplu vreau ceva simplu si legal, ca-n tarile civilizate", incercati mai intai sa intelegeti ceea ce presupune acest pfa si apoi sa aveti impresia ca la noi mai altfel.

Alte discuții în legătură

Va rog sa ma ajutati RADIOANA RADIOANA MA NUMESC RAD IOANA, AM INTRAT INTR-UN SISTEM MLM SI ACUM IAU BONUS DE LA PERSOANELE INSCRISE DE MINE! ACEST BONUS IL PRIMESC PRIN MANDAT POSTAL! VREAU SA ... (vezi toată discuția)
Care e varianta potrivita, pfa sau alta forma costincr costincr Bun ziua, In calitate de artist plastic, cu realizari venituri care rezulta din vanzari tablouri, diverse creatii, participari la expozitii, dar care nu se ... (vezi toată discuția)
Pfi vs. pfa aiutzy aiutzy Care sunt avantajele si dezavantajele in cazul constituirii in PFI ? dar PFA? (vezi toată discuția)