Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ce pot face impotriva unui vecin care bate un caine zi ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ce pot face impotriva unui vecin care bate un caine zi de zi pe scara blocului?

Buna ziua tuturor. Voi incerca sa fiu cat mai scurt si la obiect.
Un vecin, are hobby-ul de a bate un caine pe scara blocului.
Este vorba de un caine maidanez, care tot intra in scara blocului ori de cate ori are ocazia sa gaseasca usa scarii deschisa.
Acest vecin pare foarte deranjat de aceasta situazie, desi cainele este foarte bland, nu isi face nevoile pe scara blocului. Pur si simplu doarme!
Aces vecin continua sa il bata ori de cate ori il gaseste in scara.
Ma trezesc aproape in fiecare dimineata in urlete si strigaturi de disperare a caineleui. Se intampla asta si noaptea la 22-24 sau mai tarziu.
Ce masuri pot lua in cazul asta?
Pot sesiza polita locala? Pot face o plangere in scris ?
Multumesc anticipat pentru raspuns .
ionutinfo, utilizator
Buna ziua,
Incercati sa luati legatura cu un ONG, cineva, sa-l ia de acolo, daca faceti plangere la politie s-ar putea sa anunte hinghieri si sa ajunga la adapost unde nu are cine stie ce conditii...
Postati cazul pe grupurile iubitorilor de animale de pe fb., poate va ajuta cineva.
Ionut.ion, utilizator
Va confruntati din start cu situatie complexa pentru ca este vorba despre 2 persoane cu diferite afinitati
Dv agreati animalele,pe cand vecinul ,nu
Pacat de bietul caine
Pe de o parte respectivul care intelege sa se comporte agresiv fata de caine isi manifesta dispretul fata de acesta,pe de alta parte dv care indragiti animalele greu puteti sa mediati situatia
Preferabil sa sesizati organizatiile,fundatiile care se implica in preluarea animaleleor fara stapan