Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acte necesare eliberare certificat grefa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acte necesare eliberare certificat grefa

Buna ziua,

Banca la care are cont asociatia de proprietari a cerut un certificat de grefa eliberat in ultimele 30 de zile pentru actualizarea datelor contului asociatiei.

As dori sa va intreb ce acte sunt necesare la judecatorie pentru eliberarea certificatului de grefa pentru asociatia de proprietari ?

Deasemenea cine poate sa ceara un astfel de certificat ? Presedintele. administratorul, oricine ?

Multumesc

Reprezentantul legal al asociatiei de proprietar este presedintele de asociatie
Presedintele de asociatie reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari
Avand in vedere ca persoana juridica asociatia d eproprietari este obligata de disp L nr 196/2018 sa detina deschis cont bancar,demersurile intra in responsabilitatea exclusiva a reprezentantului legal al asociatiei de proprietari
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv sau ale presedintelui de asociatie
Presedintele de asociatie poate sa mandateze administratorl de imobil sa desfasoare actele si actiunile necesare deschideii contului bancar al asociatiei de proprietari