Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Președintele Asociației de Proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Președintele Asociației de Proprietari își dă ...

Bună ziua. Președintele Asociației de Proprietari își dă demisia (la 1 ianuarie un alt.membru si-a dat demisia rămâne 3 în momentul de fata). Ce acte trebuiesc întocmite pentru preluarea de către vicepreședinte a atribuțiilor președintelui? Fostul președinte a zis ca nu are ce presa, banii fiind la administratorul nou din 2020, doar care "împărăției" le preda. În acest caz ce se poate face și cum trebuie procedat. Când se poate organiza o Adunare Generală? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
1-Presedintele de asociatie de proprietari conform disp L nr 196/2018 exercita responsabilitati in baza unui contract de mandat
Institutia demisiei,conform disp Codul muncii,opereaza strict in cazul contractului individual de munca
In cazul presedintelui de asociatie de proprietari,acesta are dreptul sa informeze,sa depuna cerere de renuntare la exercitarea responsabilitatii de reprezentant legal al asociatiei de proprietari
2-Presedintele de asociatie are dreptul sa decline provizoriu exercitarea atributiilor in favoarea unui vicepresedinte din cadrul membrilor comitetului executiv ,prin decizie consemnata in procesul verbal al sedintelor comitetului
3-
președinte a zis ca nu are ce presa

Daca va referiti la termenul de predat bani,sumele financiare nu trebuiesc detinute de catre persoane fizice .ci in conformitate cu disp L nr 196/2018 trebuiesc depozitate in contul bancar al asociatiei de proprietari
4-In conformitate cu disp L nr 196/2018 adunare generala se poate convoca anual in primul trimestru sau or de cate ori este necesar
Adunarea generala poate fi convocata de catre presedinte sau persoana care exercita atributiile de reprezentant legal,de catre comitetul executiv sau de minimum 20% dintre proprietari
Avand in vedere restrictiile impus ed estarea de pandemie,adunarea generala se poate convoca pe scari sau tronsoane