avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Președintele Asociației de Proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Președintele Asociației de Proprietari își dă ...

Bună ziua. Președintele Asociației de Proprietari își dă demisia (la 1 ianuarie un alt.membru si-a dat demisia rămâne 3 în momentul de fata). Ce acte trebuiesc întocmite pentru preluarea de către vicepreședinte a atribuțiilor președintelui? Fostul președinte a zis ca nu are ce presa, banii fiind la administratorul nou din 2020, doar care "împărăției" le preda. În acest caz ce se poate face și cum trebuie procedat. Când se poate organiza o Adunare Generală? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:21, 8 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1-Presedintele de asociatie de proprietari conform disp L nr 196/2018 exercita responsabilitati in baza unui contract de mandat
Institutia demisiei,conform disp Codul muncii,opereaza strict in cazul contractului individual de munca
In cazul presedintelui de asociatie de proprietari,acesta are dreptul sa informeze,sa depuna cerere de renuntare la exercitarea responsabilitatii de reprezentant legal al asociatiei de proprietari
2-Presedintele de asociatie are dreptul sa decline provizoriu exercitarea atributiilor in favoarea unui vicepresedinte din cadrul membrilor comitetului executiv ,prin decizie consemnata in procesul verbal al sedintelor comitetului
3-
președinte a zis ca nu are ce presa

Daca va referiti la termenul de predat bani,sumele financiare nu trebuiesc detinute de catre persoane fizice .ci in conformitate cu disp L nr 196/2018 trebuiesc depozitate in contul bancar al asociatiei de proprietari
4-In conformitate cu disp L nr 196/2018 adunare generala se poate convoca anual in primul trimestru sau or de cate ori este necesar
Adunarea generala poate fi convocata de catre presedinte sau persoana care exercita atributiile de reprezentant legal,de catre comitetul executiv sau de minimum 20% dintre proprietari
Avand in vedere restrictiile impus ed estarea de pandemie,adunarea generala se poate convoca pe scari sau tronsoane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presedinte asociatie proprietari pierdere mandat la vanzare apartament tibia tibia Sunt presedinte al unei asociatii de proprietari si mi-am vandut apartamentul. Pierd automat calitate de Presedinte sau exista un termen? Mai e nevoie sa ... (vezi toată discuția)
Buna dimineata, am urmatoarea intrebare catre dvs cu rugamintea ... lidiaddd lidiaddd Buna dimineata, am urmatoarea intrebare catre dvs cu rugamintea de a mi da cateva sfaturi fac parte din comitetul asociatiei de proprietari.Aseara la ... (vezi toată discuția)
Presedintele asociației de proprietari poate fi și administrator? Mainerici  Ctin Mainerici Ctin In cadrul unei asociatii presedintele poate îndeplini si functia de administrator? ÎN SITUAȚIE IN CARE UN PRESEDINTE ISI DA DEMISIA, nu există comitet ... (vezi toată discuția)