avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna dimineata, am urmatoarea intrebare catre dvs cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna dimineata, am urmatoarea intrebare catre dvs cu rugamintea ...

Buna dimineata, am urmatoarea intrebare catre dvs cu rugamintea de a mi da cateva sfaturi
fac parte din comitetul asociatiei de proprietari.Aseara la Adunarea Generala a proprietarilor ,administratorul si presedintele si au anuntat demisia.Administratorul cu termen de 30zile ,presedintele l a mandat pe Administrator sa anunte ,nici macar nu s a prezentat la Adunare.
Deoarece nimeni nu a dorit sa preia functia de presedinte ,comitetul si a sumat provizoriu atributiile acestuia.Avand in vedere ca deocamdata nu avem un Presedinte doritor ,intrebarea este ce facem in raport cu banca ,de unde avea drept de plati presedintele si administratorul.Noi ca si comitet trebuie sa anuntam sau cum sa procedam?Nu vrem sa ne trezim ca nu se pot face plati.Urmeaza sa angajam un alt administrator.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:37, 25 Septembrie 2021
Legal,conform disp L nr 196/2018,in cazul in care din varii motive presedinteled e asociatie este in incapacitate sa isi exercite atributiile in beneficiul asociatiei de proprietari,are dreptul sa decline provizoriu atributiile in favoarea unui vicepresedinte -numit dintre membrii comitetului executiv
In situatia precizata de dv ,cand presedintele de asociatie a informat ca renunta a exercita atributiile-poate fi inlocuit provizoriu de catre unul dintre membrii comitetului executiv,urman ca dupa decaderea termneului de 6 luni sa fie convocata adunare generala care sa aleaga nou reprezentant legal
In relatia cu banca,asociatia de proprietari urmeaza sa prezinte copue dupa hotararea adunarii generale care a luat act de solicitarea ex presedintelui,urmand a fi delegata persoana cu drept de semnatura prin decizia comitetului executiv,sau hotararea adunarii generale
Presedintele nu poate demisiona,deoarece institutia demisiei-conform disp Codul muncii opereaza numai in cazul CIM ,or presedintele de asociatie exercita atributii in baza unui contract de mandat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, am urmatoarea intrebare: daca un presedinte de administratie ... Mihai Carnaru Mihai Carnaru Buna seara, Am urmatoarea intrebare: daca un presedinte de administratie de proprietari isi da demisia, din motive personale, iar membrii asociatiei nu ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, tatăl meu are 93 de ani,este președinte de asociație ... DL.DAN DL.DAN Bună ziua, Tatăl meu are 93 de ani,este președinte de asociație proprietari,in ultimii 15 ani nimeni nu a vrut să-și asume această funcție.Tata mai ... (vezi toată discuția)
Presedintele asociației de proprietari poate fi și administrator? Mainerici  Ctin Mainerici Ctin In cadrul unei asociatii presedintele poate îndeplini si functia de administrator? ÎN SITUAȚIE IN CARE UN PRESEDINTE ISI DA DEMISIA, nu există comitet ... (vezi toată discuția)