avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera conform legii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera conform legii

Ziua de recuperare executata intr-o zi lucratoare in urma depasirii numarului de ore pe luna (168 ore lucratoare/luna) este considerata "zi libera" conform legii? Va rog nr legii si art. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:22, 2 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Zi libera platita...art.122 C.mun.

Art. 122
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
.....
Ultima modificare: Joi, 14 Noiembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pt raspuns. Vad ca legea defineste notiunea de "ore libere platite". M-ar interesa daca legea defineste si notiunea de "zi de recuperare" sau "recuperare" in sensul de a recupera orele lucrate peste cele 168 ore lunare? Angajatorul meu zice ca "orele/ziua de recuperare" nu e acelasi lucru cu "ziua libera", zi libera rezultata in urma depasirii celor 168 ore lunare.

Cornel Vasile a scris:

Zi libera platita...art.122 C.mun.

Art. 122
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
.....

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Notiune de "zi de recuperare" nu este definita de lege ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore de munca justmusy justmusy Buna seara, sunt angajat al unei societati din Romania cu un numar mare de angajati si magazine.Pentru luna in curs am primit un program de 193 de ore lucru in ... (vezi toată discuția)
Pontaj ture 12/24 daria_743 daria_743 Buna ziua, Am un punct de lucru unde se lucreza in ture 12/24, 12/24 si a treia tura 12/48, conform ITM. La sfarsitul lunii, de exemplu, voi avea 156 de ore ... (vezi toată discuția)
Calcul ore suplimentare beinaz a beinaz a Am un salariu de 900 cu spor repaus 2%=18 lei si 15 ore suplimentare In luna iunie avem (900+18):168 =5,45 lei pe ora. Cum se calculeaza orele ... (vezi toată discuția)