Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera conform legii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera conform legii

Ziua de recuperare executata intr-o zi lucratoare in urma depasirii numarului de ore pe luna (168 ore lucratoare/luna) este considerata "zi libera" conform legii? Va rog nr legii si art. Multumesc!
Zi libera platita...art.122 C.mun.

Art. 122
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pt raspuns. Vad ca legea defineste notiunea de "ore libere platite". M-ar interesa daca legea defineste si notiunea de "zi de recuperare" sau "recuperare" in sensul de a recupera orele lucrate peste cele 168 ore lunare? Angajatorul meu zice ca "orele/ziua de recuperare" nu e acelasi lucru cu "ziua libera", zi libera rezultata in urma depasirii celor 168 ore lunare.

Cornel Vasile a scris:

Zi libera platita...art.122 C.mun.

Art. 122
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
.....

Notiune de "zi de recuperare" nu este definita de lege ...