Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Parcare pe strada cu \"oprire interzisa\" - ingrijire ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Parcare pe strada cu "oprire interzisa" - ingrijire persoana in etate

Salutare,
am urmatoarea situatie: detin o casa in Sibiu. In imodilul respectiv locuieste o doamna in etate, vaduva de veteran de razboi, la care merg de 2-3 ori pe zi pentru a ii duce mancare, medicatie, etc.
In acelasi imobil mai locuieste o familie care detine o masina.
Spatiul de parcare in curte este o alee ingusta.
Strada are aprox 7 m latime, pe o parte case de locuit, pe cealalta un mall nou construit.
S-a montat un indicator "oprirea interzisa pe strada".
Ca sa respect acel indicator ar insemna ca, de 2-3 ori pe zi trebuie sa parchez in curte si sa blochez masina celeilalte familii sau sa ma blocheze ei.
Data fiind situatia, exista exceptii in legislatie pe baza carora sa pot cere autoritatilor locale un permis de stationare / parcare pe strada?
Doresc sa depun o cerere, dar vreau sa o motivez si pe o baza legala, nu doar prin explicarea situatiei.
Mentionez ca, datorita noului mall, se presupune ca zona o sa fie aglomerata, iar angajatii primariei fac exces de zel pentru a nu fi acuzati ca nu s-a facut un studiu de prefezabilitate inainte de acordarea autorizatiilor de constructie deci, fara o motivare legala solida, nu am nicio sansa sa gasesc intelegere ...
Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~