Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumul pensie cu salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumul pensie cu salariu

Va rog sa-mi elucidati urmatoarea dilema:
Daca:
- beneficiez de pensie pentru limita de varsta din martie 2005
- beneficiez de "indemnizatie pentru pensionarii sistemului public de pensii, membri ai uniunilor de creatori legal constituite si recunoscute ca persoane juridice de utilitate publica" (ca arhitect, membru in Uniunea Arhitectilor din Romania), cf. Lege 8/2006
- cf. site Ministerul Muncii/legislatie/pensii, asigurari sociale/drepturi reparatorii cu caracter necontributiv, indemnizatiile obtinute prin Legea 8/2006 sunt drepturi reparatorii cu caracter necontributiv
- din martie 2005 (dupa pensionare) sunt angajata la o "institutie publica, autonoma, cu personalitate juridica, finantata integral din venituri proprii".
Intrebarea mea este daca, in conf. cu cap. IV referitor la cumulul pensiilor cu veniturile salariale din Legea nr. 329/2009 se cumuleaza pensia cu indemnizatia (cf. art. 5, se pare ca nu).
Multumesc.
Raspunsul este simplu. :)
Legea nr. 329/2009 se refera strict la drepturile de pensie nu si la indemnizatii, care se platesc din bugetul de stat nu din bugetul asigurarilor sociale de stat.
Deci, nu se cumuleaza pensia cu indemnizatia primita conform Legii nr. 8/2006.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea