Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost prins conducând fără permis, având lângă ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost prins conducând fără permis, având lângă mine soția gravidă, cu stare de rău, iar acum trebuie să mergem la poliție să dăm declarație. Ce pot păți?

Bună ziua.in martie am fost prins de poliția de frontera conducand fara permis,pe un drum intre doua sate.au făcut o constatare in care scrie ca soției mele i sa făcut rău fiind gravidă si mam suit eu la volan pe o distanta de 100 de metri sa scot masina dintr-o zona cu gropi.acum am primit un telefon sa ma prezint la postul de politie sa dau si eu si sotia declaratie.ce pot păți? Si ce ar trebui sa fac?
Manuela Rășină, administrator
Daca v-au citat in calitate de supsect, o sa va informeze in legatura cu fapta pentru care sunteti cercetat şi încadrarea juridică a acesteia. Veti da o declaratie daca doriti, la fel si sotia dvs, care are dreptul sa refuze sa fie audiata in calitate de martor.
Asigurati-va apararea.
Ce a-și putea păți?între tîmp am luat si permisul,o sa fie anulat?
Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Dar am vrio șansă sa nu fiu trimis in judecată?
Doar in cazul unei solutii de renuntare la up, dar sunt sanse reduse.