Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de handicap

Buna ziua! Mentionez ca am pensie de handicap de gradul II. Intre timp, conditia mea fizică s-a îmbunătățit. Am început să lucrez, însă nu am mentionat existența pensiei deoarece handicapul nu este unul vizibil. As vrea sa stiu, în primul rand, daca sunt apt de muncă și în al doilea rand, dacă pot fi tras la raspundere pentru nemenționarea pensiei.
Multumesc anticipat
Mai înainte de a primi un răspuns corect clarificați ce aveți în realitate:

1. Aveți pensie de boală gradul trei, de la CASA de PENSII`?
sau
2. Aveți indemnizație de handicap gradul mediu, de la DGASPC`?

Nu există pensie de handicap.
Dapix, utilizator
Pensie de boală. Imi cer scuze pentru neclaritati

Dapix a scris:

Mai înainte de a primi un răspuns corect clarificați ce aveți în realitate:

1. Aveți pensie de boală gradul trei, de la CASA de PENSII`?
sau
2. Aveți indemnizație de handicap gradul mediu, de la DGASPC`?

Nu există pensie de handicap.

La gradul DOI de invaliditate nu aveți dreptul să lucrați, deoarece se prezumă că sunteți atât de bolnavă, încât v-ați pierdut capacitatea de muncă.

Dacă ați fi fost încadrată în gradul TREI de invaliditate, legea v-ar fi permis să munciți PATRU ore pe zi.

Când veți fi descoperită de autorități, veți fi obligată conform legii, să restituiți toată pensia pe care ați încasat-o necuvenit.
Autoritățile vor considera că v-ați prefăcut că sunteți bolnavă, și ați înșelat statul român.

Pensia încasată necuvenit este pentru întreaga perioadă cât ați lucrat în paralel cu primirea pensiei de boală gradul DOI.
Dapix, utilizator
Multumesc pentru informatii!

Dapix a scris:

La gradul DOI de invaliditate nu aveți dreptul să lucrați, deoarece se prezumă că sunteți atât de bolnavă, încât v-ați pierdut capacitatea de muncă.

Dacă ați fi fost încadrată în gradul TREI de invaliditate, legea v-ar fi permis să munciți PATRU ore pe zi.

Când veți fi descoperită de autorități, veți fi obligată conform legii, să restituiți toată pensia pe care ați încasat-o necuvenit.
Autoritățile vor considera că v-ați prefăcut că sunteți bolnavă, și ați înșelat statul român.

Pensia încasată necuvenit este pentru întreaga perioadă cât ați lucrat în paralel cu primirea pensiei de boală gradul DOI.