Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare minor 16 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare minor 16 ani

Buna ziua,
As dori sa angajez un adolescent 16 ani ca si formator muzica part-time (16 ore/luna), care sa predea percutie. Care este varianta de contract cea mai buna privind taxele pe care le am de platit: angajat part-time, intern, etc? Ce suma am de platit, de ex, la un contract cu salariul net de 300 ron/luna?
Buna ziua,

Sunt cateva aspecte importante de stiut in cazul angajarii tinerilor sub 18 ani, conform Codului Muncii, care prevede:
- tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară.
- tinerii care nu au împlinit vârsta de 18 ani nu pot presta muncă de noapte.
- tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de un concediu de odihnă suplimentar de cel puţin 3 zile lucrătoare.

Referitor la incadrare:
Pentru a putea lucra ca formator, e bine sa aveti in vedere ce cod COR veti folosi, intrucat instructorii/formatorii de muzica ce au ca atributii predarea catre elevi/studenti practica, teoria si activitatile de interpretare a muzicii in afara sistemelor de invatamant primar, secundar si superior, dar pot oferi lectii private sau pentru grupuri mici ca o activitate extracurriculara, in colaborare cu institutiile de invatamant, necesita ca nivel de instruire studii superioare.

Internshipul are drept scop, conform Legii 176/2018:
"a) dezvoltării abilităţilor profesionale ale internilor în îndeplinirea atribuţiilor şi responsabilităţilor din domeniul în care se organizează programul de internship;
b) desfăşurării unor activităţi şi familiarizarea cu cerinţele organizaţiei-gazdă;
c) cunoaşterii de către interni a specificului activităţii organizaţiei-gazdă în cadrul căruia îşi desfăşoară activitatea, precum şi a exigenţelor acesteia;
d) dobândirii de experienţă profesională, abilităţi practice şi/sau competenţe;
e) facilitării tranziţiei de la sistemul de educaţie către piaţa muncii."
Legea prevede si niste limitari:
- in functie de numarul de salariati se pot încheia în mod simultan contracte de internship pentru un număr de interni care nu poate fi mai mare de 5% din numărul total al salariaţilor; prin excepţie pentru organizaţiile cu maxim 20 salariaţi se pot incheia simultan cel mult două contracte de internship;
- programele de internship se pot organiza oricând în decursul unei perioade neîntrerupte de 12 luni; durata unui program de internship este de maximum 720 de ore pe parcursul a 6 luni consecutive;
- incheierea unui contract de internship în scopul de a evita încheierea unui contract individual de muncă pentru efectuarea activităţii respective este interzisă, sub sancţiunea nulităţii absolute;
- programul de internship se desfăşoară în temeiul contractului de internship;
- este interzisă delegarea de sarcini internului ce constau în prestarea altor activităţi şi/sau exercitarea altor atribuţii în afara celor care au ca obiect pregătirea teoretică şi practică conform contractului de internship;
- internul are dreptul la o indemnizaţie pentru internship, al carei cuantum este egal cu cel puţin 50% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată şi se acordă proporţional cu numărul de ore de activitate desfăşurată;
- durata timpului de muncă pentru un intern, este de maximum 40 de ore pe săptămână şi se stabileşte prin contractul de internship; in situaţia internilor cu vârsta sub 18 ani, durata timpului de muncă pentru a desfăşura activitate în baza unui contract de internship este de maximum 30 de ore pe ăptămână, dar nu mai mult de 6 ore pe zi.

Referitor la salarizare:

ANGAJAT
Salariu Brut 461 lei
(CAS) 25% 115 lei
(CASS) 10% 46 lei
Deducere personala 510 lei
Impozit pe venit 10% 0 lei
Salariu Net 300

ANGAJATOR
(CAM) 2.25% 10 lei
Diferenta de CAS, CASS pana la valoarea acestora pentru salariul minim.
(CAS) 405 lei
(CASS) 162 lei

Asadar, pentru a plati un angajat cu 300 lei net, CIM part-time, angajatorul are o cheltuiala de 1038 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic