avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva

Bună ziua! Dacă am un furnizor neplatitor de TVA, eu pot sa mi deduc tva ul? Va rog..
Cel mai recent răspuns: soficu cristina , utilizator 15:46, 25 Noiembrie 2019
Ar trebui sa specificati daca acel furnizor a emis factura cu TVA, ca sa puteti deduce.Dar daca il verificati in registrul ANAF la platitori TVA si nu este inregistrat, logic ca nu puteti deduce.Il notificati ca emis gresit factura si sa o refaca fara TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi fara tva de la platitor de tva madellaine madellaine Buna ziua, Societatea are un contract cu un srl ce a avut activitatea suspendata pana in aprilie 2011, luna in care a fost incheiat acest contract. am ... (vezi toată discuția)
Neplatitor de tva emite facturi cu tva LauraRatiu LauraRatiu Buna ziua Am intalnit urmatoarea situatie: un furnizor ( care pe site-ul anaf-ului figureaza ca neplatitor de tva) ne-a emis facturi cu tva. I-am cerut ... (vezi toată discuția)
Factura tva la incasare anitu anitu Buna ziua. Am o situatie \'\'delicata\\" la cateva facturi. Societatea la care tin evidenta nu aplica tva la incasare. Am primit cateva facturi de la un ... (vezi toată discuția)