Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajatorul poate retine suma pe Statul de plata ? - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajatorul poate retine suma pe Statul de plata ? - daca angajatul solicita acest lucru ?

Bună dimineaţa !
Vă rugăm să ne ajutaţi cu un răspuns referitor la următoarea situaţie:
- salariaţii au câştigat nişte diferenţe salariale
în baza unei hotărâri a Tribunalului,
diferenţe dintre sporul pe care trebuia să îl primească
şi sporul primit în cuantum mai mic.
- însă, Curtea de Apel a dat câştig de cauză angajatorului
şi a anulat hotărârea Tribunalului,
aşa că, salariaţii trebuie să restituie sumele plătite în plus
- salariaţii şi Sindicatul vor ca angajatorul să reţină lunar pe Statul de plată
acele sume primite în plus şi vor să facă o Cerere scrisă în acest sens.
Am înţeles că, dacă salariaţii vor depune banii prin casierie,
va fi mai dificil să li se regleze acum
impozitul şi contribuţiile reţinute de angajator
la acele sume pe care le-au primit.

Am citit pe Internet că:
Nicio retinere din salariu nu poate fi operata fara hotarare judecatoreasca.
Prin acordul partilor, salariatul va achita contravaloarea prejudiciului la casieria unitatii. Retinerile din salariu nu se vor efectua fara hotarari judecatoresti. Temeiul legal este art. 169 din Codul Muncii.

Vă rugămfrumos să ne ajutaţi cu un răspuns
şi să ne spuneţi
- dacă angajatorul va putea onora Cererea angajaţilor,
dacă se poate reţine pe Statul de plată
sumele primite în plus de salariaţi,
dacă aceştia fac o Cerere scrisă prin care cer acest lucru angajatorului ?
- dacă se va putea face acest lucru,
reţinerile se vor putea faceîn 3 tranşe ?
sau în câte tranşe ?

oanaportar, utilizator
In lipsa unei hotarari judecatoresti, daca exista acordul salariatului, angajatorul poate face retineri din salariu.
Vă rugăm frumos s[ ne mai ajutaţi cu câteva r[spunsuri , dacă:
- există un număr de rate care se pot stabili ?
- există o limită a sumei pe care angajatorul o va reţine în fiecare lună ?
Numar de rate se poate decide de comun acord cu salariatul ... consider ca nu se poate retine mai mult de 1/3 din salariul net...
Mă puteţi ajuta cu un articol de lege în acest sens,
din care să rezulte limita de 1/3 ?
Art.729 C.proc.civ