Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de munca conform codului muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de munca conform codului muncii

Buna ziua,

Imi puteti spune care este numarul de zile lucratoare pe an pe persoana conform codului muncii?

Imi trebuie aceasta informatie pentru a analiza diferite optiuni de schimburi / ture per pozitie.

Multumesc,
Ionut
Buna ziua.
Sunt 5 zile/ saptamana.
Calculati cate saptamani are un an, le inmultiti cu 5 si scadeti din ele zilele de sarbatori legale si cele de concediu si aflati cate zile lucratoare ar fi.
Sa luam un exemplu
Un an are cam 52 de saptamani si o zi ( rotunjim la 52...)
52x5=260
Anul 2020 are vreo 11 zile de sarbatoare ce nu pica in weekend si, sa zicem, acordati 20 de zile de concediu de odihna, c.o..
260-11 ( sarbatori legale)-20 (c.o.)= 229 de zile lucratoare.
Ionut.ion, utilizator
Difera de la an la an numărul acestora.