avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de munca conform codului muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de munca conform codului muncii

Buna ziua,

Imi puteti spune care este numarul de zile lucratoare pe an pe persoana conform codului muncii?

Imi trebuie aceasta informatie pentru a analiza diferite optiuni de schimburi / ture per pozitie.

Multumesc,
Ionut
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:41, 18 Noiembrie 2019
Buna ziua.
Sunt 5 zile/ saptamana.
Calculati cate saptamani are un an, le inmultiti cu 5 si scadeti din ele zilele de sarbatori legale si cele de concediu si aflati cate zile lucratoare ar fi.
Sa luam un exemplu
Un an are cam 52 de saptamani si o zi ( rotunjim la 52...)
52x5=260
Anul 2020 are vreo 11 zile de sarbatoare ce nu pica in weekend si, sa zicem, acordati 20 de zile de concediu de odihna, c.o..
260-11 ( sarbatori legale)-20 (c.o.)= 229 de zile lucratoare.
Ultima modificare: Luni, 18 Noiembrie 2019
Ionut.ion, utilizator
Difera de la an la an numărul acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program lucru 12/24, 12/48 luminita29 luminita29 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un calcul sa inteleg mai bine Luam luna ianuarie pentru un program de 12/24/12/48 avem asa pentru 1 angajat 24.01 - ... (vezi toată discuția)
Salutare. am o nelămurire legata de orele de munca. luna decembrie ... Iulianus2021 Iulianus2021 Salutare. Am o nelămurire legata de orele de munca. Luna decembrie are o normă de ore de 176. 22 zile lucrătoare *8 ore. Programul meu e de 6 ore in timpul ... (vezi toată discuția)
Concediu medical in weekend delia_cj delia_cj Buna ziua, Sunt angajata la o societate,mai exact supermarket si lucrez si in weekend ,respectiv 5 zile/sapt.Recent m-am imbolnavit si am dus concediu medical ... (vezi toată discuția)