avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire sau donatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire sau donatie?

Buna ziua!
As avea si eu o nelamurire: am 24 de ani si bunicii mei doresc sa-mi lase mostenire casa in care locuiesc, dar cu clauza de intretinere..si as dori sa stiu daca acest lucru se poate realiza si prin donatie, tot cu clauza de intretinere(,am inteles ca ar fi mai ieftin:">)?Mentionez ca bunici mei sunt la a 2a casatorie ,fiecare avand cate un copil din casatoria anterioara,iar fiul lui este plecat de foarte mult timp.Ar putea sa-si ceara drepturile, in cazul unei donatii,, dupa decesul bunicilor?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 09:54, 4 Decembrie 2009
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Despre mostenire se poate vorbi numai daca moare cineva.
Buncii va pot transmite prin donatie, intretinere, contract renta viagera, acuma pana mai sunt in viata, recomand sa isi pastreze nuda proprietate ca va fi mai ieftin la transcriere si vor fi si ei mai asigurati.
Pot lasa testament, dar daca mai au alti mostenitori, copii sau alti nepoti ei pot ataca. Pot ataca si donatia. Intretinerea au cele mai mici sanse sa le atace daca intradevar prestati intretinerea si nu pot demonstra ca nu aveti grija de batrani.
buna ziua!
dupa cum v-a spus si colega mai sus vb despre succesiune dupa decesul cuiva.
daca buncii va fac act de donatie cu privire la acest imobil si prin acest act se incalca rezerva succesorala a fiului, atunci acesta va putea cere reductiunea liberalitatii.
indicat ar fi sa va faca un contract de intretinere.
asa cum v-a indicat si colega indicat ar fii un contract de intretinere .
dreptul de intretinere este personal, netransmisibil prin succesiune, el stingandu-se la moartea beneficiarului.
cand exista o pluralitate de creditori, debitorul are obligatia de intretinere fata de toti creditorii.
rezolutiunea acestui tip de contract poate fi ceruta doar de partile contractante, respectiv creditorul si debitorul .
contractul de intretinere nu este prezumat a fii o liberalitate .
Contractul de intretinere poate fi si cu titlu gratuit(spre exemplu , cand e constituita prin donatie sau testament).
Ultima modificare: Joi, 3 Decembrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc pentru raspunsuri! Dar bunicul trebuie ,in momentul incheierii actului,sa fie insotit de un reprezentant al autoritatii tutelare a consiliului local unde domiciliaza? Chiar daca suntem rude?
Si contractul trebuie facut pe o perioada nelimitata ?

Alte discuții în legătură

Mostenire elion elion Buna ziua, Cum pot sa beneficieze copiii mei de mostenirea de pe urma bunicilor, mentionez ca eu am divortat de sotul meu, acesta a decedat, iar buncii din ... (vezi toată discuția)
Testament BENCIU CRISTINA BENCIU CRISTINA daca bunica are o casa proprietate personala si are un fiu si un nepot poate lasa casa prin testament doar nepotului fara ca fiul sa atace testamentul sau ... (vezi toată discuția)
Vocatie succesorala. reprezentarea ContSters297911 ContSters297911 Buna ziua fiind 3 copii la parinti, unul dintre copi decedeaza, cum se imparte mostenirea persoana decedata avand la randul ei 2 copii ... (vezi toată discuția)