Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire sau donatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire sau donatie?

Buna ziua!
As avea si eu o nelamurire: am 24 de ani si bunicii mei doresc sa-mi lase mostenire casa in care locuiesc, dar cu clauza de intretinere..si as dori sa stiu daca acest lucru se poate realiza si prin donatie, tot cu clauza de intretinere(,am inteles ca ar fi mai ieftin:">)?Mentionez ca bunici mei sunt la a 2a casatorie ,fiecare avand cate un copil din casatoria anterioara,iar fiul lui este plecat de foarte mult timp.Ar putea sa-si ceara drepturile, in cazul unei donatii,, dupa decesul bunicilor?
Multumesc anticipat!
Un certificat medico-legal l-ar sustine , intr-o eventuala posibilitate a desfiintarii actului , in sensul ca ar preciza discernamantul acestuia.Si, odata existent acest discernamant, isi poate reprezenta singur interesele.
Dupa datele mentionate, as aminti un contract de vanzare cumparare cu drept de uzufruct viager.(bunicul va avea desprinse din continutul dreptului de proprietate dreptul de folosinta si dreptul de posesie.
dreptul dumneavoastra de proprietate se va intregi la decesul acestuia)
Orice act poate fi anulat de catre o persoana care justifica un interes, cate vreme ii este afectata rezerva succesorala precizata de lege.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Conform legii un reprezentant (delegat) din partea primariei unde are ultimul domiciliu persoana varstnica care va fi intretinuta se prezinta la notar, semneaza si el intretinerea. Delegatul asigura sa nu fie incalcate drepturile inreinutilor, iar daca se pastreaza uzufrucul viager pt. ei e si mai bine.
Yonela.Olt a scris:

Buna ziua!
As avea si eu o nelamurire: am 24 de ani si bunicii mei doresc sa-mi lase mostenire casa in care locuiesc, dar cu clauza de intretinere..si as dori sa stiu daca acest lucru se poate realiza si prin donatie, tot cu clauza de intretinere(,am inteles ca ar fi mai ieftin:">)?Mentionez ca bunici mei sunt la a 2a casatorie ,fiecare avand cate un copil din casatoria anterioara,iar fiul lui este plecat de foarte mult timp.Ar putea sa-si ceara drepturile, in cazul unei donatii,, dupa decesul bunicilor?
Multumesc anticipat!

ar fi o destul de mare problema, faptul ca sunteti nepot nu copil, iar bunicii au copii fiecare...orice act ar cam putea fi atacat in momentul decesului bunicilor.
mostenitorii rezervatari(copii bunicilor) ar putea ataca actul dvs.