avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire sau donatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire sau donatie?

Buna ziua!
As avea si eu o nelamurire: am 24 de ani si bunicii mei doresc sa-mi lase mostenire casa in care locuiesc, dar cu clauza de intretinere..si as dori sa stiu daca acest lucru se poate realiza si prin donatie, tot cu clauza de intretinere(,am inteles ca ar fi mai ieftin:">)?Mentionez ca bunici mei sunt la a 2a casatorie ,fiecare avand cate un copil din casatoria anterioara,iar fiul lui este plecat de foarte mult timp.Ar putea sa-si ceara drepturile, in cazul unei donatii,, dupa decesul bunicilor?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 09:54, 4 Decembrie 2009
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un certificat medico-legal l-ar sustine , intr-o eventuala posibilitate a desfiintarii actului , in sensul ca ar preciza discernamantul acestuia.Si, odata existent acest discernamant, isi poate reprezenta singur interesele.
Dupa datele mentionate, as aminti un contract de vanzare cumparare cu drept de uzufruct viager.(bunicul va avea desprinse din continutul dreptului de proprietate dreptul de folosinta si dreptul de posesie.
dreptul dumneavoastra de proprietate se va intregi la decesul acestuia)
Orice act poate fi anulat de catre o persoana care justifica un interes, cate vreme ii este afectata rezerva succesorala precizata de lege.
Ultima modificare: Joi, 3 Decembrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Conform legii un reprezentant (delegat) din partea primariei unde are ultimul domiciliu persoana varstnica care va fi intretinuta se prezinta la notar, semneaza si el intretinerea. Delegatul asigura sa nu fie incalcate drepturile inreinutilor, iar daca se pastreaza uzufrucul viager pt. ei e si mai bine.
Yonela.Olt a scris:

Buna ziua!
As avea si eu o nelamurire: am 24 de ani si bunicii mei doresc sa-mi lase mostenire casa in care locuiesc, dar cu clauza de intretinere..si as dori sa stiu daca acest lucru se poate realiza si prin donatie, tot cu clauza de intretinere(,am inteles ca ar fi mai ieftin:">)?Mentionez ca bunici mei sunt la a 2a casatorie ,fiecare avand cate un copil din casatoria anterioara,iar fiul lui este plecat de foarte mult timp.Ar putea sa-si ceara drepturile, in cazul unei donatii,, dupa decesul bunicilor?
Multumesc anticipat!


ar fi o destul de mare problema, faptul ca sunteti nepot nu copil, iar bunicii au copii fiecare...orice act ar cam putea fi atacat in momentul decesului bunicilor.
mostenitorii rezervatari(copii bunicilor) ar putea ataca actul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire elion elion Buna ziua, Cum pot sa beneficieze copiii mei de mostenirea de pe urma bunicilor, mentionez ca eu am divortat de sotul meu, acesta a decedat, iar buncii din ... (vezi toată discuția)
Testament BENCIU CRISTINA BENCIU CRISTINA daca bunica are o casa proprietate personala si are un fiu si un nepot poate lasa casa prin testament doar nepotului fara ca fiul sa atace testamentul sau ... (vezi toată discuția)
Vocatie succesorala. reprezentarea ContSters297911 ContSters297911 Buna ziua fiind 3 copii la parinti, unul dintre copi decedeaza, cum se imparte mostenirea persoana decedata avand la randul ei 2 copii ... (vezi toată discuția)