Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functionar public în primarie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functionar public în primarie

Am voie sa fac campanie electorala în afara orelor de program ca functionar public?
Funcționarii publici au obligația ca, în exercitarea atribuțiilor ce le revin, să se abțină de la exprimarea sau manifestarea publică a convingerilor și preferințelor lor politice, să nu favorizeze vreun partid politic sau vreo organizație căreia îi este aplicabil același regim juridic ca și partidelor politice.
Puteţi să faceţi ce doriţi, deci şi campanie electorală, în afara orelor de program şi în afara instituţiei publice în cadrul căreia lucraţi.