Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

parintii mei au aproape 6o ani de casatorie, tata a decedat 22 septembrie2018 ,pensie amindoi limita de virsta,la deces a primit mama bani de inmormintare de la casa de pensie,si ia zis mamei mele sa aleaga pensia lui 1200 :la jumate sau pensia ei de 780 ron,si a ales pensia ei,mai poate lua pensia de urmas sau ceva pensie??? multumesc anticipat
1. soțul supraviețuitor care are dreptul la o pensie proprie și îndeplineste condițiile prevăzute de lege pentru obținerea pensiei de urmaș după susținătorul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie.

2. potrivit dispozitiilor art. 1 alin (1) din Legea nr. 255/2007 pentru modificarea Legii nr. 578/2004, sotul supravietuitor al unei persoane care, la data decesului, avea calitatea de pensioanr, dupa caz, in sistemul public de pensii, in fostul sistem al asigurarilor sociale de stat sau in fostul sistem al asigurarilor sociale pentru agricultori beneficiaza, la cerere, de un ajutor lunar.
[ link extern ] /