avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua

L-am dat in judecata pe fostul soț pentru prelungirea pensiei la băiat fiind major și majorarea pentru ambi copii.Am primit o citatie pentru următoarea ședință care este in data de 11 12 2019 care precizează că se poate judeca in lipsa mea depunand un înscris cu mențiunea cnp ului paratului. A si dori să știu cu cat timp înainte se depune si daca trebuie depus personal, mentionez ca lucrez in alt judet multumesc anticipat.
Stimata doamna,

Numai majorul are calitate procesuala activa, calitatea de reclamant in proces.

Daca dumneavoastra ati depus actiunea, nu fiul major, actiunea va fi respinsa,pentru lipsa calitatii procesuale active.

Puteti depune o noua actiune civila, pentru e evita respingerea primei, ca fiind inadmisibla.

(pentru considerentele sus expuse ).

Judecata poate avea loc si in lipsa partilor legal citate.( conform art. 411 din Codul de procedura civila ).

Mentionarea CNP-ULUI nu este obligatorie.

Puteti expedia inscrisurile prin scrisoare cu confirmare de primire.

Actele procesuale vi se pot comunica la domiciliul procesual ales.

In situatia in care nu intentionati sa va prezentati in instanta, trebuie sa depuneti pana la primul termen de judecata o cerere prin care sa solicitati judecarea cauzei si in lipsa partilor, in caz contrar, daca nici paratul nu se prezinta, procesul se va suspenda.
Art. 194 din Codul de procedura civila prevede ca, in cazul in care reclamantul cunoaste CNP-ul paratului, are obligatia sa il mentioneze in cuprinsul cererii de chemare in judecata.
Pentru copilul major, daca cererea de chemare in judecata a fost formulata de dvs., depuneti cerere de renuntare la judecata doar in ceea ce il priveste pe el si ulterior, acesta sa formuleze cerere de chemare in judecata.
Cererile pot pot fi depuse prin serviciul postal, prin scrisoare cu confirmare de primire.


Ultima modificare: Joi, 21 Noiembrie 2019
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am chemat in judecata primaria in loc de unitatea administrativ teritoriala. cum pot sa rectific? mariusstoican mariusstoican Buna ziua, Am facut o contestatie la executare impotriva unui titlu executoriu. Cererea de chemare in judecata am formulat-o impotriva primariei orasului ... (vezi toată discuția)
Despagubiri VictorArditti VictorArditti Am facut contestatie la executare pe niste cheltuieli de judecata. Nu am stiut ca ele nu au sanse sa se admita. Motivul meu a fost ca persoana care reprezinta ... (vezi toată discuția)