Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... instanta ii va anula actiunea reclamantului ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

instanta ii va anula actiunea reclamantului ?

Hristos a inviat !

- conform Noului Cod de procedura civila,
in Cererea de chemare in judecata
reclamantul este obligat sa mentioneze si CNP-ul paratului.

Daca lipseste unul din elementele cerute de lege,
de exemplu, daca reclamantul nu cunoaste si nu
mentioneaza in actiunea sa si
CNP-ul paratului,
instanta ii va anula actiunea reclamantului ?

Reclamantul va trebui sa dovedeasca instantei ca
a depus eforturi si a facut demersuri,
insa nu a reusit sa fale CNP-ul paratului ?

.... si atunci, doar instanta va putea cere
Serviciului de Evidenta a Populatiei
sa i se comunice CNP-ul paratului, in mod oficial ?

Va rog frumos sa imi spuneti:
- daca nu se cunoaste CNP-ul paratului,
ce va trebui sa faca reclamantul
pentru ca actiunea sa nu ii fie anulata ?

I s-a pus în vedere de către instanță să precizeze CNP-ul?
Art.194 lit a Cpc dispune expres ca aceste date se vor mentiona " în măsura în care acestea sunt cunoscute de reclamant ".

Sanctiunea nulitatii intervine in conditiile art.196 Cpc si anume " Cererea de chemare în judecată care nu cuprinde numele şi prenumele sau, după caz, denumirea oricăreia dintre părţi, obiectul cererii, motivele de fapt ale acesteia ori semnătura părţii sau a reprezentantului acesteia".
Vă mulțumesc foarte mult pentru răspuns !
Instanța nu a pus în vedere
acest aspect, însă există o asemenea condiție în lege, iar judecătorul poate pune o asemenea întrebare.
Dacă pune judecătorul o astfel de întrebare (deși nu cred) precizați că nu cunoașteți CNP-ul.
Din pacate noua lege obstructioneaza si incetineste accesul la justitie desi chipurile scopul legii ar fi fost accelerarea judecarii proceselor...
Si marmota invelea ciocolata i poleala cum era in acea reclama...

In mod logic si normal CNP--ul reclamantului este important daca acesta solicita ajutor judiciar.
CNP-ul paratului prezinta importanta doar ca sa se dovedeasca ca exista acea persoana si nu te judeci cu o peroana imaginara.Aceasta este insa o problema de opozabilitate a hotararii judecatoresti si nimeni nu deschide un proces ca sa se judece fara a obtine ceva concret.Exceptand persoanele lipsite de discernamant...
Este atat de absurda procedura cu regularizarea incat a nascut extrem de multe probleme nebanuite din cate am vazut...
Fara judecata reclamantul pierde practic procesul...

Dupa parerea mea este cea mai comunista lege de drept procesual civil dn cate a existat in Romania.
Impiedica in mod direct accesul la justitie dar pana in prezent nu a fost declarat neconstitutional acest text de lege.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat