Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Loc de munca / Frauda / Spalare de bani
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Loc de munca / Frauda / Spalare de bani

Buna! Am intampinat urmatoarea problema la locul de munca si nu stiu cum sa actionez mai departe. Totul a inceput cand in luna Octombrie am aplicat pe site-ul bestjob pentru postul remote de Travel Designer/Consultat la firma FlyFlex Sp Z.o.o. din Polonia. La scurt timp am fost contactat de catre un domn cu functia de Project Manager al firmei pentru un scurt interviu si pentru a imi prezenta job-ul. Dupa cateva apeluri interviu, am primit pe mail oferta pentru locul de munca, iar eu fiind de acord cu termenii am acceptat. Apoi la cateva zile dupa am primit si contractul de munca pentru o perioada de proba de o luna de zile din 6.11.2019 pana in 5.12.2019. Au urmat apoi toate formalitatile si am inceput job-ul. Zilele trecute mi s-a comunicat ca voi avea nevoie sa deschid un cont la ING pentru a putea procesa platile in sume mari efectuate de clienti pentru rezervari si circuite de grup. Am deschis contul si am informat firma cu privire la acest lucru. Ieri mi s-a spus de catre domnul Project Manager ca mi se va transfera o suma de bani in cont pentru o excursie de grup. Astazi am primit suma in contul deschis, iar domnul Project Manager m-a informat ca trebuie sa extrag banii din cont si sa ii depun sub forma de Bitcoin pentru firma lor. De aici a inceput sa mi se para ceva suspicios. Facand un mic research pe internet, am descoperit o pagina de munca din Polonia cu zeci de review-uri foarte proaste din ultimele zile la adresa acestei firme si a managerului, cum ca aceasta ar fi o frauda si functioneaza ilegal. Am informat managerul imediat despre acest lucru, iar el continua sa imi explice ca nu este nimic in neregula si mi-a spus ca imi va trimite dovezi cum ca aceasta firma este legala. Am primit apoi pe mail un document in limba poloneza despre aceasta firma care parea la fel de suspicios. I-am comunicat domnului toate aceste detalii si ca transferul in Bitcoin mi se pare foarte dubios. Acesta mai apoi mi-a transmis alte detalii de cont bancar al unei persoane fizice din Romania, nici decum al unei firme, unde as putea sa depun suma de bani. Tot acesta mi-a transmis ca din suma totala de bani eu pot sa imi retrag suma salariului pana la data lucrata daca nu mai doresc sa colaborez cu ei, iar aici suspiciunile au crescut. Nu am realizat astfel niciun transfer spre aceasta asa-zisa companie si am restituit banii persoanei care a facut transferul catre contul meu. Mai apoi am fost contactat telefonic de catre persoana care a facut transferul catre contul meu, aceasta spunand ca domnul manager i-a oferit datele mele pentru a ma contacta in legatura cu excursia. Eu i-am explicat acesteia toate detaliile de mai sus si ca banii au fost restituiti in contul acesteia. Dupa toate acestea am informat mangerul ca banii au fost restituiti, iar de atunci nu am mai primit vreun raspuns si nu pot lua contact cu ei. Consider aceasta actiune din parte firmei fraudulenta si o tentativa de spalare de bani. Va rog sa ma ajutati cu ce as putea face mai departe in rezolvarea acestei probleme.
Eu v-as sfatui sa luati legatura cu Politia si sa le povestiti ce ati scris aici.
Sa nu fie vorba de ceva ilegal, mi.e asa imi pare, si sa fiti citat sau auzat la un eventual proces...
Asta se face de obicei pentru a racola "sageti". Daca ati fi transferat banii primiti tertilor ati fi comis o infractiune.