avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA, Cheltuieli deductibile, produse pe care le ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA, Cheltuieli deductibile, produse pe care le folosesc dar aparent nu sunt pentru activitățile mele

Sunt PFA plătitor de TVA în sistem real, lucrez pe testare software.

Am cumpărat multe produse pe care trebuie să le trec la cheltuieli.
Unele dintre aceste produse pot ridica semne de întrebare dacă sunt pentru activitate sau nu, însă eu le folosesc.

Mai exact:
- rafturi de depozitare, pentru greutăți mari - pun pe ele, în garaj, lucruri pe care le folosesc pentru mașină, dar și ale lucruri pe care nu le folosesc frecvent, gen papetărie,
- două extinctoare
- cutii din plastic aluat (le-am luat de la metro, deoarece se închid complet cu capac, și pot fi supraetajate, pun în ele topuri de hârtii, documente, bandă adezivă
- bandă adezivă pentru cazul în care trimit vreun pachet, sau lipesc coli pentru planșe cu planuri. Am luat vreo 10 role, poate am exagerat. Pot avea probleme?
Ultima modificare: Vineri, 22 Noiembrie 2019
Petrovic, utilizator
Cel mai recent răspuns: Petrovic , utilizator 07:51, 30 Decembrie 2019
Materialele enumerate pot avea legatura cu activitatea si le puteti arata cum le folositi. Consider ca sunt deductibile.
Mulțumesc.

Iulian Manea a scris:

Materialele enumerate pot avea legatura cu activitatea si le puteti arata cum le folositi. Consider ca sunt deductibile.

Este neapărat ca obiectele deductibile să fie memorate în programul de contabilitate ca obiecte de inventar?
Vreau să întreb: Pot fi și acestea de mai jos deductibile?
- mărfuri
- materii prime
- materiale auxiliare
- alte materiale consumabile.

Iulian Manea a scris:

Materialele enumerate pot avea legatura cu activitatea si le puteti arata cum le folositi. Consider ca sunt deductibile.

Ultima modificare: Vineri, 27 Decembrie 2019
Petrovic, utilizator
O firma care face testare software nu detine marfuri pentru ca pe acestea le au inregistrate in contabilitate doar cei care fac comert.

Pentru testare software se pot consuma diverse materiale care sunt deductibile fiscal.

Incadrarea, din punct de vedere contabil si/sau fiscal este legata de scopul utilizarii unui obiect (marfa, materie prima, material auxiliar sau alt material consumabil, ca sa folosesc exemplul dvs) iar nu pentru ce este el in sine.

Marfa se vinde ca atare adaugandu-i un adaos comercial.

Materia prima se foloseste pentru obtinerea unui produs finit.

Materialele auxiliare, ca si alte materiale consumabile, se folosesc pentru orice activitate, dar fara o regularitate.

In concluzie, daca obiectele cumparate sunt folosite pentru activitatea desfasurata, cheltuielile facute cu acestea sunt deductibile fiscal.
Ultima modificare: Vineri, 27 Decembrie 2019
Iulian MANEA, Contabil
Este ok să categorisesc așa?
- materii prime: licente software sau telefoane mobile pe care le folosesc pentru testare
- materiale auxiliare: cabluri, prelungitoare, camera video pentru mașină (pe care aș putea să o folosesc pentru diverse aplicații software). Deși cred că o camera video de mașină cred că aș putea să o pun ca nedeductibil 50%, dacă e folosită pentru mașină
- alte materiale consumabile: rafturi de depozitare, cutii depozitare,

Trebuie să fac formalități speciale pentru deductibilitate? (Declarații speciale sau documente speciale). Am înțeles că pentru obiectele de inventar trebuie făcut un plan de recuperare pe luni, ani; dar pentru materii prime, materiale auxiliare și consumabile, trebuie să fac ceva asemănător?

Iulian Manea a scris:

O firma care face testare software nu detine marfuri pentru ca pe acestea le au inregistrate in contabilitate doar cei care fac comert.

Pentru testare software se pot consuma diverse materiale care sunt deductibile fiscal.

Incadrarea, din punct de vedere contabil si/sau fiscal este legata de scopul utilizarii unui obiect (marfa, materie prima, material auxiliar sau alt material consumabil, ca sa folosesc exemplul dvs) iar nu pentru ce este el in sine.

Marfa se vinde ca atare adaugandu-i un adaos comercial.

Materia prima se foloseste pentru obtinerea unui produs finit.

Materialele auxiliare, ca si alte materiale consumabile, se folosesc pentru orice activitate, dar fara o regularitate.

In concluzie, daca obiectele cumparate sunt folosite pentru activitatea desfasurata, cheltuielile facute cu acestea sunt deductibile fiscal.

Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Decembrie 2019
Petrovic, utilizator

Alte discuții în legătură

Detalii despre tipul produselor la înregistrarea facturilor în program de contabilitate Petrovic Petrovic Eu folosesc programul Saga pentru introducerea facturilor în program de contabilitate pentru PFA-ul meu. Văd acolo că am tipul produselor: - mărfuri ... (vezi toată discuția)
Certificat imatriculare reg comertului gheniga gheniga Buna ziua.Doresc sa pun o intrebare in legatura cu un PFA. O persoana are infiintat in 2018 un PFA care executa prestari servicii la un cabinet medical ... (vezi toată discuția)
Acte contabile pfa cu activitate de productie Adrian Ilie Adrian Ilie Buna ziua, Am infiintat de curand un PFA avand ca obiect de activitate productia de clatite intr-o rulota comerciala. Activitatea se desfasoara numai la ... (vezi toată discuția)