Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Unde trebuie făcută aerisirea coloanei de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Unde trebuie făcută aerisirea coloanei de încălzire la bloc?

Bună ziua.
Vă rog să îmi spuneți dacă există vreo prevedere în care să se specifice unde anume trebuie făcută aerisirea coloanei de încălzire la bloc. Mai exact, locuiesc la ultimul etaj, iar asociația de proprietari a hotărât ca aerisirea să nu se mai facă în pivniță ci deasupra pe bloc în țeava de scurgere pluvială. La 2-3 ani de la aceasta, țeava a crăpat și mi-a inundat baia. 2 ani am dus tratative cu președintele și administratorul să facă ceva pentru că îmi plouă în baie și în sfârșit s-a rezolvat, adică s-a înlocuit porțiunea de țeavă crăpată (partea de sus care intră în acoperiș) lăsându-mi o gaură imensă în tavan. Reparația acoperișului și schimbarea țevii a plătit-o asociația, dar reparația găurii din tavan, zugrăvitul, faianța pe peretele afectat și mobilierul deteriorat le-am suportat eu. Problema e însă faptul că se continuă cu aerisirea coloanei tot pe acoperiș, iar instalatorul ne-a zis că dacă se continuă tot așa, povestea se va repeta (iarna când e înghețat, la un moment dat al aerisirii, apa va fi caldă/fierbinte iar țeava fiind de plastic, va crăpa). Menționez că până atunci, nu am avut probleme la acoperiș, nu s-a umezit tavanul nici măcar o dată în ultimii 20 de ani. Pot obliga cumva asociația să revină la aerisirea în pivniță? Dacă se întâmplă din nou să crape țeava, iar trebuie să suport deranjul și reparațiile interioare?
țeava fiind de plastic,

Cine a inlocuit teava veche cu teava din plastic nu a fost persoana specializata
Eventual se putea inlocui cu tronson ppr care rezista la diferente de temperatura
Condominiile nu detin pivnita,eventual subsol tehnic
Pentru raspuns la obiect referitor la instalatai de aerisire instalatie agent termic initial trebuie verificata cartea tehnica a constructiei
Ca aerisirea instalatiei sa se realizeze in subsolul tehnic ar trebui ca nstalatia sa fie racordata direct la scurgere generala,astfel incat apa sa nu ramana in subsolul tehnic
Polipropilena e tot plastic si e posibil sa fi fost si solutia anterioara.
Aerisirea unei instalatii trebuie facuta in punctul cel mai inalt si , deci, din punctul de vedere al fizicii, solutia tehnica a fost corecta, realizarea sa practica e defectuoasa.
Capatul de sus al tevii, de deasupra blocului, este supus fenomenului de inghet si poate crapa indiferent de material, daca ramine plin cu apa si nu este foarte bine termoizolat.
Polipropilena e tot plastic si e posibil sa fi fost si solutia anterioara.
Aerisirea unei instalatii trebuie facuta in punctul cel mai inalt si , deci, din punctul de vedere al fizicii, solutia tehnica a fost corecta, realizarea sa practica e defectuoasa.
Capatul de sus al tevii, de deasupra blocului, este supus fenomenului de inghet si poate crapa indiferent de material, daca ramine plin cu apa si nu este foarte bine termoizolat.
Din punct de vedere tehnic,instalatia de aerisire in proiectul initial nu putea sa fie nici deasupra blocului si nici in subsolul tehnic
Tehnic aerisirea se realizeaza in punctul cel mai inalt al instalatiei parte comuna
Probabil ca in cursul exploatarii blocului din comoditatea si fara respectarea dispozitiilor in domeniu,locatarii au ales realizarea aerisirii deasupra blocului
Nu e probabil, ci sigur, n-ați citit cu atenție postarea inițiatorului? S-a luat o decizie în asociație. Pe fond hotarirea a fost corecta, nu poți face aerisire la subsol, e o prostie, pe forma hotarirea e greșită, nu scoți o parte de instalație în afara spațiului protejat termic. Apa are un foarte "prost" obicei, își mărește volumul la îngheț cu 9% și poate rupe astfel orice material de conducta.

Practic oamenii din acel bloc nu au găsit persoana potrivită, instalator, care sa le facă o instalație corecta tehnic. Nu e o problema de legalitate aici, ci de incompetența. Asociația trebuie sa caute o persoană sau firma potrivita.

Altfel, dacă s-a refăcut aceeași prostie, țeavă poate sa crape ca și precedenta. Cu exact aceleași consecințe.

O problema de legalitate e, totuși, aici, persoana care a suferit paguba și probabil o va suferi și a doua oara trebuie sa fie despagubita de asociație pentru lucrarea executata prost pe proprietatea comuna, ce a afectat proprietatea individuala.

ynocentta a scris:

Probabil ca in cursul exploatarii blocului din comoditatea si fara respectarea dispozitiilor in domeniu,locatarii au ales realizarea aerisirii deasupra blocului