avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Se pot anula obligatiile principale la institutiile ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Se pot anula obligatiile principale la institutiile publice conf. OG 6 /2019

La o statiune de cercetare (institutie publica), conform OG 6 / 2019, se pot anula si obligatiile principale si cele accesorii? Sau doar cele accesorii (dobanzi, penalitati, etc.)?
Mentionez ca atat obligatiile principale, cat si accesoriile la ele, depasesc valoarea de 1.000.000 lei la 31.12.2018.
Citind ordonanta, am inteles ca la institutiile publice se anuleaza doar obligatiile accesorii, dar NUMAI daca se platesc cele principale pana in decembrie 2019. Am inteles bine?

Alte discuții în legătură

Data intrarii in vigoare og 30 tatiana1 tatiana1 Pe langa amendarea unor acte normative in vigoare, OG 30/2011 introduce prevederi privind acordarea unor facilitati legate de achitarea obligatiilor fiscale ... (vezi toată discuția)
Anulare obligatii fiscale accesorii og 6/2019 adriacst adriacst Buna ziua! In urma unei inspectii fiscale derulate in perioada ianuarie 2019-februarie 2019 in care s-au verificat documentele aferente anilor 2015-2018, s-a ... (vezi toată discuția)
Og30/2011 ana-alina ana-alina Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, daca stie cineva, care este modalitatea de calcul a diminuarii penalitatilor de interziere conform OG 30/2011. Situatia din ... (vezi toată discuția)