Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Anulare obligatii fiscale accesorii OG 6/2019
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Anulare obligatii fiscale accesorii OG 6/2019

Buna ziua! In urma unei inspectii fiscale derulate in perioada ianuarie 2019-februarie 2019 in care s-au verificat documentele aferente anilor 2015-2018, s-a emis in 20 februarie un proces verbal in care s-au stabilit obligatii fiscale suplimentare . In aprilie 2019 am primit decizia referitoare la obligatiile fiscale accesorii , dobanzi si penalitati , iar acestea au fost achitate in aceeasi luna. Va rog sa-mi spuneti daca in aceste conditii putem solicita anularea obligatiilor fiscale accesorii care deja s-au achitat ? Se poate beneficia de prevederile ordonantei 6/2019? Multumesc!
Toate accesoriile aferente perioadei de dinainte de 31.12.2018 si neachitate pana atunci, beneficiaza de scutire, chiar daca s-au stabilit ulterior acestei date.

Acestea pot aparea, ca in cazul dumneavoastra, in urma unei inspectii fiscale, dar pot aparea si datorita depunerii unor declaratii rectificative.
Multumesc mult pentru raspuns!

Iulian Manea a scris:

Toate accesoriile aferente perioadei de dinainte de 31.12.2018 si neachitate pana atunci, beneficiaza de scutire, chiar daca s-au stabilit ulterior acestei date.

Acestea pot aparea, ca in cazul dumneavoastra, in urma unei inspectii fiscale, dar pot aparea si datorita depunerii unor declaratii rectificative.