avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 357 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Anulare obligatii fiscale accesorii OG 6/2019
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Anulare obligatii fiscale accesorii OG 6/2019

Buna ziua! In urma unei inspectii fiscale derulate in perioada ianuarie 2019-februarie 2019 in care s-au verificat documentele aferente anilor 2015-2018, s-a emis in 20 februarie un proces verbal in care s-au stabilit obligatii fiscale suplimentare . In aprilie 2019 am primit decizia referitoare la obligatiile fiscale accesorii , dobanzi si penalitati , iar acestea au fost achitate in aceeasi luna. Va rog sa-mi spuneti daca in aceste conditii putem solicita anularea obligatiilor fiscale accesorii care deja s-au achitat ? Se poate beneficia de prevederile ordonantei 6/2019? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: adriacst , utilizator 20:36, 4 Decembrie 2019
Toate accesoriile aferente perioadei de dinainte de 31.12.2018 si neachitate pana atunci, beneficiaza de scutire, chiar daca s-au stabilit ulterior acestei date.

Acestea pot aparea, ca in cazul dumneavoastra, in urma unei inspectii fiscale, dar pot aparea si datorita depunerii unor declaratii rectificative.
Multumesc mult pentru raspuns!

Iulian Manea a scris:

Toate accesoriile aferente perioadei de dinainte de 31.12.2018 si neachitate pana atunci, beneficiaza de scutire, chiar daca s-au stabilit ulterior acestei date.

Acestea pot aparea, ca in cazul dumneavoastra, in urma unei inspectii fiscale, dar pot aparea si datorita depunerii unor declaratii rectificative.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare obligatii de plata accesorii - inspectie fiscala adriacst adriacst ANULARE OBLIGATII DE PLATA ACCESORII - INSPECTIE FISCALA Buna ziua! Va prezint urmatorul caz: - unei firme care a avut inspectie fiscala pt perioada ... (vezi toată discuția)
Penalități de nedeclarare stabilite la obligații fiscale suplimentare: se poate solicita reducerea lor? adriacst adriacst Buna ziua! In urma unei inspectii fiscale derulate in perioada iulie 2019-octombrie 2019 in care s-au verificat documentele aferente anilor 2013-2019, s-a emis ... (vezi toată discuția)
Am avut un pfa la norma de venit Rusu88.rusu88@gmail.com Rusu88.rusu88@gmail.com Buna seara! Am avut un pfa la norma de venit . In data de 11.05.2022 am fost verificat de ANAF pe perioada 2016-2020 si in urma verificarilor s a constatat ... (vezi toată discuția)