Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Înșelăciune sau contract civil
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Înșelăciune sau contract civil

Se trimite un bun care a fost postat prin olx, prin posta la un cumparator in Anglia , totul in urma unei intelegeri anterioare prin rețelele de socializare de vanzare cumparare a bunului insa cumparatorul nu mai trimite banii , sustinand ca banca nu a finalizat tranzacția dupa care nu mai raspunde la telefon , va rog sa-mi răspundeți este infractiune sau cauza civila
În situația în care cumpărătorul nu se ocupă în mod frecvent cu așa ceva, adică dacă nu cumpără în mod repetat produse de pe olx pe care nu le mai plătește din diferite motive, atunci e o cauză civilă.
Dacă însă cumpărătorul și-a făcut din asta o îndeletnicire, atunci fapta poate avea caracter penal.
Ar trebui să vă interesați la bancă, să vedeți și părerea lor. Poate întra-adevăr a fost o problemă la bancă.
Se mulțumește !