Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chelt.deplasare persoane neangajate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chelt.deplasare persoane neangajate

Daca in deplasarea facuta in strainatate de directorul general, au mai mers si alte persoane care nu sunt angajate ale societatii noastre, ei pot justifica cheltuielile prin ordin de deplasare si documente justificative? Din punctul meu de vedere , nu dar sunt discutii aprinse cu asociatul unic, asa ca va rog sa-mi spuneti in afara de hot.543/95, unde as putea gasi lamuriri? Multumesc!
citeste Codul fiscal, art. 21 lit. e . Din punctul meu de vedere aceste cheltuieli sunt nedeductibile fiscal ( sunt cheltuieli facute in favoarea asociatilor sau actionarilor )
ma intereseaza si pe mine acest subiect...ce se intampla daca firma a suportat si cheltuielile de deplasare ale partenerilor de afaceri....si de exemplu in desfasuratorul de la factura de bilete de avion apar si nume de persoane care nu sunt angajati, actionari sau administratori?