Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prepl
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prepl

M am angazat anul acesta in luna mai si am nascut pe 25 septembrie 2019 si nu mi sa plătit concediul prenatală. MENDIONEZ CA NU AM LUCRAT TIMP DE 3 ANI SI CEVA
art.3^1 din OUG 158/2005
Pentru a beneficia de concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, persoanele prevăzute la art. 1 trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiții:
a) să îndeplinească stagiul minim de cotizare prevăzut de prezenta ordonanță de urgență;
b) să prezinte adeverința de la plătitorul de indemnizații din care să reiasă numărul de zile de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, cu excepția urgențelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A;

....

art.7
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
Cornel Vasile, Consilier juridic