Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Concediul de odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Concediul de odihna

Salutare, eu tot nu sunt lămurită cum rămâne cu zilele de concediu neefectuate ce mă intereseaza este, dacă imi pot lua banii pe zilele rămase chiar dacă nu incetez colaborarea. Aș aprecia dacă ma lămurește și pe mine cineva pt că nu am incredere de HR ul firmei unde lucrez.
Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna], din Codul muncii
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Nu va puteti lua banii pe zilele de CO neefectuate decat daca raportul dvs de munca inceteaza.