Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale drogherie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

drogherie

Doresc sa deschid o drogherie in mediul rural. va rog sa-mi spuneti daca poate fi infiintata ca PF, AF, intreprindere individuala, PFA sau doar ca SRL [ avand in vedere ca desfasor o activitate de comert cu produse medicamentoase, parafarmaceutice, plafar etc. intre Registrul comertului si Finante parerile sunt impartite.
Buna ziua.
Este legal sa scrii cuvantul ``PHARMACIE`` sau ``PHARMACIA`` pe un banner in exteriorul drogheriei? (bine-inteles ca dedesupt este trecut cuv: ``Drogherie``)

Nu apare cuvantul FARMACIE (asa cum se cere in lege si nici derivate ale acestuia)
derivate, conf. dex= cuvinte formate cu sufixe si prefixe.

Ce credeti este o problema?

LEGEA:

Art. 30. - (1) Este interzisă folosirea de către drogherii a însemnelor farmaciei comunitare.
(2) Firma drogheriei va conţine obligatoriu numai denumirea de "drogherie", urmată de o denumire care să o deosebească de alte astfel de unităţi aparţinând altor persoane juridice.
(3) Este interzisă utilizarea în denumirea drogheriei a cuvântului "farmacie" sau a unui nume derivat ori prescurtat din acest cuvânt. ```