Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Bună ziua. In ultimii 2 ani am frecventat o postliceala seral cu frecventa zilnică. Aș vrea să știu dacă pot lua indemnizație. Scoala am terminat-o în iunie și am născut în octombrie. Vă mulțumesc

Nu puteti beneficia de indemnizație.

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 111/2010 prevede ca pot beneficia de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului persoanele care au realizat venituri supuse impozitului cel putin 12 luni in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului (este vorba de venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuala, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura).
Gabriella1431 a scris:

Bună ziua. In ultimii 2 ani am frecventat o postliceala seral cu frecventa zilnică. Aș vrea să știu dacă pot lua indemnizație. Scoala am terminat-o în iunie și am născut în octombrie. Vă mulțumesc

Buna ziua,
Art. 2, alin 5 din OUG 111/2010 spune:
o) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învățământ preuniversitar și începerea, în același an calendaristic, a unei alte forme de învățământ preuniversitar, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fără întrerupere;
p) se află în perioada cuprinsă între absolvirea cursurilor de zi ale învățământului preuniversitar, organizat potrivit legii, și începerea învățământului universitar, cursuri de zi, în același an calendaristic;

V-ati reinscris la liceu/fac.?
Cred ca ar trebui sa Intrebati la AJPIS-Agentia Judeteana de Plati si Inspectie Sociala
Ionut.ion, utilizator
Nu puteti beneficia de indemnizație, întrucât nu va încadrați în condițiile menționate de OUG 111/2010, art.2 alin.5. ....ati frecventat cursuri serale nu de zi asa cum prevede legea.