avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Bună ziua. In ultimii 2 ani am frecventat o postliceala seral cu frecventa zilnică. Aș vrea să știu dacă pot lua indemnizație. Scoala am terminat-o în iunie și am născut în octombrie. Vă mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:45, 2 Decembrie 2019

Nu puteti beneficia de indemnizație.

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 111/2010 prevede ca pot beneficia de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului persoanele care au realizat venituri supuse impozitului cel putin 12 luni in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului (este vorba de venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuala, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura).
Gabriella1431 a scris:

Bună ziua. In ultimii 2 ani am frecventat o postliceala seral cu frecventa zilnică. Aș vrea să știu dacă pot lua indemnizație. Scoala am terminat-o în iunie și am născut în octombrie. Vă mulțumesc

Buna ziua,
Art. 2, alin 5 din OUG 111/2010 spune:
o) se află în perioada cuprinsă între încheierea unei forme de învățământ preuniversitar și începerea, în același an calendaristic, a unei alte forme de învățământ preuniversitar, cursuri de zi, organizate potrivit legii, frecventate fără întrerupere;
p) se află în perioada cuprinsă între absolvirea cursurilor de zi ale învățământului preuniversitar, organizat potrivit legii, și începerea învățământului universitar, cursuri de zi, în același an calendaristic;

V-ati reinscris la liceu/fac.?
Cred ca ar trebui sa Intrebati la AJPIS-Agentia Judeteana de Plati si Inspectie Sociala
Ultima modificare: Luni, 2 Decembrie 2019
Ionut.ion, utilizator
Nu puteti beneficia de indemnizație, întrucât nu va încadrați în condițiile menționate de OUG 111/2010, art.2 alin.5. ....ati frecventat cursuri serale nu de zi asa cum prevede legea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu ingrijire copil lexi lexi Buna ziua! Prin plata contributiilor incepand cu ianuarie 2020 viitoarea mamica (nasterea copilului ar trebui sa aiba loc la sfarsitul lunii mai) poate ... (vezi toată discuția)
Obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului lusil01 lusil01 Buna ziua As vrea sa stiu daca pot obtine indemnizatia pentru cresterea copilului. Eu ar trebui sa nasc in mai 2014. Am lucrat in perioada martie-iunie 2013. ... (vezi toată discuția)
Pot primi maternitate daca sunt studenta in an terminal si urmeaza sa ma inscriu la master? Iulia_Pop13 Iulia_Pop13 La inceputul lunii iulie imi voi sustine lucrarea de licenta, iar imediat dupa aceea intentionez sa ma inscriu la masterat. Intrebarea mea este, daca sunt ... (vezi toată discuția)