avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii constructii

Buna ziua , in OUG43/2019 se specifica ca salarul minim in constructii trebuie sa fie de 3000 lei la o medie de 167,33 ore/luna , respectiv 17,928/ora. In acest caz in lunile cu 160 ore salarul ar fi 160x17,928=2868 lei Ceea ce inseamna ca salariatul nu mai beneficiaza de scutiri. Este corect?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:42, 3 Decembrie 2019
Buna seara,
Nu. In Romania salariul de incadrare se stabileste pe luna calendaristica si ramane constant indiferent de numarul orelor lucratoare dintr-o luna.
Salariul minim tarifar orar se utilizeaza pentru calcularea salariului minim in cazul contractelor cu timp partial.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este corect...salariul va ramane la fel.
Ultima modificare: Marți, 3 Decembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu minim brut MariaRamona MariaRamona Buna ziua, Am un salariat angajat pe data de 05.08 care a efectuat si ore suplimentare, astfel incat pe luna august depaseste suma de 3000 lei. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Salarizarea in domeniul constructorilor andreea_lazar andreea_lazar BUNA ZIUA. PUTETI SA MI DETALIATI SI MIE CUM SE PROCEDEAZA CU SALARIUL IN DOMENIUL CONSTRUCTIILOR,SALARIUL DE 3000 LEI? Cand fac angajari salariul minim in ... (vezi toată discuția)
Calcul salar orar Anaj Anaj Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza corect SALARIUL ORAR: 1. salar de incadrare / 168 ore (media de ore lunara stabilita pentru anul 2014) sau 2. salar de ... (vezi toată discuția)