Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii constructii

Buna ziua , in OUG43/2019 se specifica ca salarul minim in constructii trebuie sa fie de 3000 lei la o medie de 167,33 ore/luna , respectiv 17,928/ora. In acest caz in lunile cu 160 ore salarul ar fi 160x17,928=2868 lei Ceea ce inseamna ca salariatul nu mai beneficiaza de scutiri. Este corect?
Va multumesc.
Buna seara,
Nu. In Romania salariul de incadrare se stabileste pe luna calendaristica si ramane constant indiferent de numarul orelor lucratoare dintr-o luna.
Salariul minim tarifar orar se utilizeaza pentru calcularea salariului minim in cazul contractelor cu timp partial.
Nu este corect...salariul va ramane la fel.
Cornel Vasile, Consilier juridic