Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Doresc sa stiu care este monografia corecta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Doresc sa stiu care este monografia corecta?

Buna ziua,
s-a emis o factura pt meniu craciun cu angajatii firmei si nunmai .
Doresc sa stiu care este monografia corecta?
623 analitic nedeductibil=401 ?
s-au pot face 6458=401 si fac un referat in care spun ca,se organizeaza un eveniment si trec nr de persoane .
george-neagu, moderator
Cred ca puteti aplica a doua varianta pentru ca se poate da cadou pana la 150 lei nempozabili pentru fiecare salariat. Analizati situatia concreta si stabiliti impreuna cu conducerea firmei.
nu ma intereseaza sa deduc tva-ul deci trebuie pe ned fiscal .
Am revenit din nou cu aceiasi problema .Am tot citit pe forum si am inteles faptul ca:
Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaţilor, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase,[...]"
Pentru cei fara copii , sumele acordate sint impozabile , ca venit , si nu mai intra in discutie pentru deductibilitatea de 2% .

sa inteleg ca,pana la 150 pers nu se impoziteaza si ce depapseste se impoziteaza....este adevarat? si fac NC pt diferenta
Mentionez ca pe fact sunt trecute 25 pers si val fact ar fi 5000lei deci ar veni 200 /pers