avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Doresc sa stiu care este monografia corecta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Doresc sa stiu care este monografia corecta?

Buna ziua,
s-a emis o factura pt meniu craciun cu angajatii firmei si nunmai .
Doresc sa stiu care este monografia corecta?
623 analitic nedeductibil=401 ?
s-au pot face 6458=401 si fac un referat in care spun ca,se organizeaza un eveniment si trec nr de persoane .
Ultima modificare: Miercuri, 4 Decembrie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: violetaanna , utilizator 10:49, 6 Mai 2021
Cred ca puteti aplica a doua varianta pentru ca se poate da cadou pana la 150 lei nempozabili pentru fiecare salariat. Analizati situatia concreta si stabiliti impreuna cu conducerea firmei.
nu ma intereseaza sa deduc tva-ul deci trebuie pe ned fiscal .
Am revenit din nou cu aceiasi problema .Am tot citit pe forum si am inteles faptul ca:
Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaţilor, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase,[...]"
Pentru cei fara copii , sumele acordate sint impozabile , ca venit , si nu mai intra in discutie pentru deductibilitatea de 2% .

sa inteleg ca,pana la 150 pers nu se impoziteaza si ce depapseste se impoziteaza....este adevarat? si fac NC pt diferenta
Mentionez ca pe fact sunt trecute 25 pers si val fact ar fi 5000lei deci ar veni 200 /pers

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichete cadou elyss elyss Buna ziua Tichetele cadou oferite salariatilor pentru Paste se impoziteaza? Valoarea este de 150 lei / salariat. Limita de 150 lei neimpozabila este pentru ... (vezi toată discuția)
Cadou craciun: tichete cadou si bani ContSters73874 ContSters73874 Buna ziua, Unitatea a acordat de Craciun ”cadou” angajatilor [b]in valoare totala de 400 ron / pers[/b]., (total 10 angajati = 4.000 ron), ... (vezi toată discuția)
Tichete cadou vornicuelena vornicuelena Este corect daca se dau tichete cadou la salariati cu ocazia Craciunului in valoare de 150 ron neimpozabil? Pot fi acordate si in suma mai mare cu conditia sa ... (vezi toată discuția)