Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bone filipineze
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bone filipineze

Buna ziua.
Numele meu este Carmen Bagi si as dori urmatoarele informatii:
In cazul unei agentii de recrutare care vrea sa aduca muncitori si bone filipineze in Romania, care este procedura pas cu pas,atat pentru ele , cat si pentru familii,respectiv companiile angajatoare. Ce trebuie sa contina dosarul pentru familie, ce trebuie sa contina dosarul pentru bone, ce trebuie sa contina dosarul pentru firmele care angajeaza muncitori filipinezi, cu ce institutii este obligata Agentia de recrutare sa colaboreze,pentru cat timp se dau permisele de munca,ce contine contractul de munca , exista unul anume pentru aceste persoane ?
Va multumesc anticipat
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc
Atentie la angajarea bonelor.

Serviciile de îngrijire și supraveghere a copilului pe timpul zilei prevăzute în Nomenclatorul serviciilor sociale, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 867/2015 pentru aprobarea Nomenclatorului serviciilor sociale, precum și a regulamentelor- cadru de organizare și funcționare a serviciilor sociale, cu modificările și completările ulterioare, cod serviciu social 8891CZ-C-VIII, pot fi prestate după cum urmează:

a) în baza unui contract individual de muncă încheiat între bonă și o persoană juridică acreditată ca furnizor de servicii sociale și care deține licența de funcționare pentru serviciile de îngrijire și supraveghere a copilului pe timpul zilei prestate de bone, în condițiile Legii nr. 197/2012 privind asigurarea calității în domeniul serviciilor sociale, cu modificările și completările ulterioare, și care a încheiat un contract de prestări de servicii sociale cu reprezentantul legal al copilului;

b) în baza unui contract de prestări de servicii încheiat între bonă, persoană fizică autorizată, acreditată ca furnizor de servicii sociale și care deține licență de funcționare pentru serviciile de îngrijire și supraveghere a copilului pe timpul zilei prestate de bone, în condițiile Legii nr. 197/2012, cu modificările și completările ulterioare, și reprezentantul legal al copilului.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru informatii. Daca ma puteti juta si cu procedura in sine , referindu-ma, mai exact, la faptul ca agentia de recrutare este intermediara ,care sunt obligatiile acestei agentii si cu ce institutii trebuie sa colaboreze ?
~ Conținut șters la cerere ~