Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Blocare acces locuinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Blocare acces locuinta

Sunt divortata, dar locuim in continuare in acelasi apartament. Fostul sot mi-a blocat usa de vreo cateva ori sub diferite pretexte, reusind cu greu sa intru in propria locuinta. Mentionez ca nu avem nici eu nici el posibilitatea sa locuim in alta parte. Ce masuri pot lua daca mai procedeaza in felul acesta?
Asa este. Nu este vorba de nici o reintegrare. Este casa pe care am achizitionat-o impreuna si unde imi desfasor traiul de zi cu zi. Partajul nu imi permit sa il declansez pt ca am de sustinut un copil care este la master in Germania si ca inca ma confrunt cu tratamentele in urma unui cancer chimiotratat si operat. Dar am purtat o discutie cu ex-ul si i-am aratat articolul de mai sus(chit ca nu mai e de actualitate), spunandu-i ca tot ce imi doresc este liniste si ca nu am nevoie de manifestarile lui.

gi-jane2 a scris:

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

In speta, discutam de reintegrarea dumneavoastra in locuinta proprietatea dumneavoastra.

Aceasta poate opera pe cale judiciara, prin sesizarea instantei de judecata, in sensul de a avea acces in imobil.

In speta, nu cred ca e vb de asta, daca se va adresa instantei, cererea va fi respinsa ca fara obiect.. femeia e in casa, acolo locuieste, doar ca din cand in cand, omul mai incuie usa pe dinauntru.