Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de constructie

Cum pot obtine autorizatie de constructie pt. o mansarda ridicata in 1990?

informatiile de care ai nevoie le poti afla numai de la primarie.cred ca sunt o serie de acte necesare si sigur o suma de platia.plus ca in prezent din ceea ce stiu eu ca sa ridici o mansarda iti trebuie acordul vecinilor!!!!
bafta multa!!!
Buna, iti raspund cam tarziu.. dar poate iti este de folos:
Pentru eliberarea autorizatiei de construire sunt necesare:

cerere tip completata;

certificatul de urbanism pentru imobilul in cauza (copie);

dovada titlului solicitantului asupra terenului;

proiectul pentru autorizatia de construire (PAC), in doua exemplare , intocmit de un proiectant autorizat, contine:

-piese scrise - memoriu succint pentru fiecare specialitate;
-piese desenate :
- plan de incadrare in teritoriu;
- planul de situatie al imobilelor;
- plan fundatii;
- planurile tuturor fundatiilor;
- sectiuni (transversala si orizontala);
- planul invelitorii;
- toate fatadele;
- alte piese scrise si desenate solicitate prin Certificatul de urbanism.

avizele, acordurile, punctele de vedere, studiile si verificatorii pentru exigentele solicitate prin Certificatul de urbanism;

dovada achitarii taxei pentru eliberarea autorizatiei de construire (chitanta sau ordin de plata).

.Pentru detalii te poti adresa primariei de sector, serviciul urbanism.