avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de constructie

Cum pot obtine autorizatie de constructie pt. o mansarda ridicata in 1990?

Cel mai recent răspuns: irinasimionescu , utilizator 10:51, 4 Iulie 2006
informatiile de care ai nevoie le poti afla numai de la primarie.cred ca sunt o serie de acte necesare si sigur o suma de platia.plus ca in prezent din ceea ce stiu eu ca sa ridici o mansarda iti trebuie acordul vecinilor!!!!
bafta multa!!!
Buna, iti raspund cam tarziu.. dar poate iti este de folos:
Pentru eliberarea autorizatiei de construire sunt necesare:

cerere tip completata;

certificatul de urbanism pentru imobilul in cauza (copie);

dovada titlului solicitantului asupra terenului;

proiectul pentru autorizatia de construire (PAC), in doua exemplare , intocmit de un proiectant autorizat, contine:


-piese scrise - memoriu succint pentru fiecare specialitate;
-piese desenate :
- plan de incadrare in teritoriu;
- planul de situatie al imobilelor;
- plan fundatii;
- planurile tuturor fundatiilor;
- sectiuni (transversala si orizontala);
- planul invelitorii;
- toate fatadele;
- alte piese scrise si desenate solicitate prin Certificatul de urbanism.

avizele, acordurile, punctele de vedere, studiile si verificatorii pentru exigentele solicitate prin Certificatul de urbanism;

dovada achitarii taxei pentru eliberarea autorizatiei de construire (chitanta sau ordin de plata).


.Pentru detalii te poti adresa primariei de sector, serviciul urbanism.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate constructie - documente necesare filipanamaria filipanamaria buna ziua--aven un act de donatie de la o matusa...cere ne a dat mie si sotului(sotul fiind nepotul ei)...am dobandit o casa batraneasca si terenul in total ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pt obtinerea autorizatiei de constructie iuganum iuganum Buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un raspuns . vreau sa obtin autorizatie de constructie pentru ridicarea unei locuinte P+M , in mediul rural .Arhitectul ... (vezi toată discuția)
Autorizatie construire - se elibereaza numai in baza certificatului de urbanism? LILIANA MATEI LILIANA MATEI buna ziua,pt.documentatia eliberari autoizatiei de construire am platit un proiectant in domeniu dar situatia s-a agravat si de 2 ani de zile am dacat ... (vezi toată discuția)