Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... modificare apartament nou
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

modificare apartament nou

Vreau sa cumpar un apartament nou, care este gata constuit si se va da in folosinta in cateva luni. Dupa ce il achizitionez vreau sa fac modificari la peretii interior (care nu sunt structura de rezistenta). Stiti cumva ce aprobari/acte imi trebuie ca sa pot face asta? Probabil ca o sa vand apartamentul in cativa ani si as vrea sa am toate actele in regula. Va multumesc pentru raspuns.
Nu aveti nevoie de proiect si autorizatie de ctie. daca doar modificati pereti care nu sunt in structura de rezistenta a blocului.
In cartea constructiei care se detine la asociatia de proprietari si in cartea funciara trebuie sa apara in planuri/ schite modificarile efectuate.
Va Multumesc pentru raspuns. Inseamna ca trebuie sa fac cadastru si intabularea pentru nous schita de apt? Imi trebuie cumva vre-o dovada de la constructor ca modificarea Nu include nici un zid de rezistenta?

POPA GHEORGHE a scris:

Nu aveti nevoie de proiect si autorizatie de ctie. daca doar modificati pereti care nu sunt in structura de rezistenta a blocului.
In cartea constructiei care se detine la asociatia de proprietari si in cartea funciara trebuie sa apara in planuri/ schite modificarile efectuate.

Schita/ proiectul intocmit de o firma autorizata confirma acest fapt. Un proiectant autorizat nu intervine intr-o structura de rezistenta. In plus, proiectul trece prin faze de avizare.

IrinaTherrien a scris:

Va Multumesc pentru raspuns. Inseamna ca trebuie sa fac cadastru si intabularea pentru nous schita de apt? Imi trebuie cumva vre-o dovada de la constructor ca modificarea Nu include nici un zid de rezistenta?

POPA GHEORGHE a scris:

Nu aveti nevoie de proiect si autorizatie de ctie. daca doar modificati pereti care nu sunt in structura de rezistenta a blocului.
In cartea constructiei care se detine la asociatia de proprietari si in cartea funciara trebuie sa apara in planuri/ schite modificarile efectuate.

Va Multumesc pentru raspuns, ce inseamna “in cartea funciara trebuie sa apara schita modificata”? La Ce institutie trebuie sa merg sa inlocuiesc schita apartamentul? Trebuie refacuta intabularea??? Constructorul apartamentului a spus ca imi poate face modificarile si o noua schita a apartamentului. Va Multumesc anticipat pentru raspuns.
Trebuie mers la cadastru cu modificarile facute. Constructorul poate sa o faca el, contracost (stie pe unde sa mearga) daca tot el a facut intabularea.
Daca doriti sa comentati dati clik pe butonul "raspunde" pentru a nu mai aparea integral texte deja scrise.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca