Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legea recursului compensatoriu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legea recursului compensatoriu

Abrogarea Legii recursului compensatoriu a fost votata in Parlament,urmeaza sa fie promulgata de Presedinte si publicata in Monitorul Oficial. In presa se stipuleaza zeci de informatii,printre care,chiar ministrul justitiei sustine ca aceasta lege va produce efecte chiar daca este abrogata deoarece i se aplica"principiului constitutional al legii mai favorabile". Se intelege ca vor beneficia de ea in continuare detinutii care sunt deja in executarea pedepsei?
AurelianDan, utilizator
De principiu vor beneficia de această lege cei care sunt în prezent în executarea unei pedepse, dar numai până la data abrogării.
În concret, va trebuie să vedem dacă odată cu abrogarea nu vor exista ceva norme tranzitorii, care să reglementeze în vreun fel situația celor care se află în executarea pedepselor.