Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Recuperare bani operație clinică privată
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Recuperare bani operație clinică privată

Tatăl meu, pensionar care a cotizat neîntrerupt la CAS, a fost operat la o clinică privată, Clinica Polisano, în februarie, 2018 pentru hidrocefalie. La întrebarea adresată neurochirurgului privind decontarea, chiar și parțială, a operației ni s-a spus că această operație nu se decontează. Au trecut aproape doi ani de la intervenția chirurgicală, timp în care am intrat în contact cu persoane operate la acea clinică și cărora li s-a decontat parte din operație. Tatăl meu nu a avut un moft pentru o operație estetică ci s-a impus operația căci hidrocefalia era activă. Se mai poate face ceva pentru recuperarea parțială a banilor? Ce ne sfătuiți? Mulțumesc!
Lavinia 123, utilizator
Intrebati la casa judejeana de asigurari de sanatate. Clinica respectiva ar trebui sa aiba incheiat contract cu casa si respectiva operatie sa fie nominalizata in contract ca decontabila - partial/ integral.
Trebuie sa detineti documente justificative.