avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare certificat de nastere (adoptie) - major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare certificat de nastere (adoptie) - major

Buna ziua, tatal meu m-a adoptat recent, si voiam sa intreb care sunt pasii de urmat pentru a-mi schimba certificatul de nastere, CI-ul etc...(mai exact unde si cum). Sunt majora

Multumesc, nu gasesc informatii pe internet, sau poate nu stiu eu sa caut cum trebuie.

O zi placuta
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Decembrie 2019
AncaIoana97, utilizator
Cel mai recent răspuns: AncaIoana97 , utilizator 14:00, 7 Decembrie 2019
Dacă adoptia s-a făcut în baza unei hotărâri judecătorești ,mergeți cu sentința la primăria de care aparțieti si va vor emite noul certificat de naștere.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Decembrie 2019
adrian_chivu2001, utilizator
Multumesc mult. Da, am primit deja decizia prin posta. Multumesc mult inca o data. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume la medicul de familie adrian_chivu2001 adrian_chivu2001 Buna ziua In urma cu cativa ani am adoptat un baietel ,drept urmare i-am dat numele meu in urma unei sentinte judecatoresti. L-am inscris la medicul de ... (vezi toată discuția)
Obligată să-și schimbe numele. . soția este obligată să î-și schimbe numele, ... DeBruine DeBruine Bună ziua. Soția este obligată să î-și schimbe numele, să treacă pe numele părintelui decedat, și bineînțeles să schimbe absolut toate actele, ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume copil la varsta de 18 ani (infiere) ContSters285710 ContSters285710 Buna ziua.Eu sunt recasatorita.Anul acesta copilul meu face 18 ani si vreau sa ii schimb numele,sa treaca pe numele sotului actual.Intrebarile mele sunt ... (vezi toată discuția)