Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor vechime

Ce spor de vechime se aplica la salariu de baza daca am vechime peste 25ani. Va multumesc.
In sectorul bugetar:
- gradația 5 - peste 20 de ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază.

In sectorul privat:
Angajatorul nu are nicio obligatie de a va acorda anumite sporuri , decat daca sunt prevazute in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului. De asemenea, daca doriti puteti negocia astfel de sporuri direct cu angajatorul.
Cornel Vasile, Consilier juridic