Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reglementare drum acces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reglementare drum acces

Am achizitionat de curand o casa, iar accesul se face pe un drum de acces (drum de servitute). Pe acest drum fiecare din locatari (3 cu mine) detine o cota parte. Drumul de acces nu este deschis, este inchis odata la drumul principal cu gard si poarta, si inca odata intre primul si al doilea vecin. Din cate stiu, eu fiind ultima proprietate pe drumul de acces beneficiez de pozitia dominanta. As vrea sa stiu daca legal pot cere celor 2 vecini sa darame gardurile? Drumul are o latime de aproape 3,1m, stiu ca minimul pentru un drum de acces este de 3,5m sper sa nu ma insel. Mai pot face ceva legal?
Puteti sa cereți proprietarilor cu fonduri aservite sa facă un nou act de constituire a servitutii de trecere pentru o latime de 3,5m și sa împărțiți cheltuielile de demolare/reamenajare între proprietarii care profită de această modificare.
Daca nu se reuseste pe cale amiabila, exista si cale de atac in instanta? De asemenea, referitor la cele 2 garduri ridicate, am dreptul sa cer demolarea lor? Sau majoritatea decide?
Solutia in instanta este introducerea unei actiuni in constatarea unui drept de servitute in favoarea dumneavoastra impotriva celorlalti proprietari. In baza acestui drept acestia vor fi obligati sa nu va ingradeasca dreptul de acces si implicit sa darame gardurile care restrictioneaza accesul.
In situatia in care deja aveti un drept de servitute stabilit prin conventie/hotarare judecatoreasca, puteti introduce o actiune confesorie prin care instanta ii va obliga sa va respecte dreptul de servitute si sa darame orice constructii aflate pe terenul respectiv.