avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Atitudine provocatoare a unui elev vs profesor
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Atitudine provocatoare a unui elev vs profesor

Buna ziua. O situatie a prietenei mele profesoara. Doamna profesoara la ora de matematica cu elevi de clasa a 12-a , a facut o observatie unui elev sa nu doarma , si sa participe la ora de predare. Acest elev a sarit ca ars , a iesit din banca , indreptandu-se hotarat , amenintator , injurand cadrul didactic ca la usa cortului , putin a fost sa ajunga la linsaj. Dupa ce a monologat amenintator cu invective si cuvinte extrem de jignitoare , a parasit clasa trantind usa dupa el. Asemenea specimene instituie un climat periculos , tensionat , cu teroare si consum psihic al colectivului de elevi si cadre didactice. Dupa ora , a reclamat verbal la conducere pe elevul care a facut scandal. Aceasta situatie sa intamplat a 2-a oara , de la inceputul anului scolar , evenimentul similar ca si acum , fiind trecut cu vederea, dar acum nu voi permite toleranta.Ce instrumente legal-oficiale am la indemana sa cer anchetarea cazului, care este metodologia , ce hartii se fac ? Multumesc, Cu stima.
Cel mai recent răspuns: victor1906 , utilizator 14:30, 19 Decembrie 2019
Buna ziua,
Sa "sara" conducerea liceului, care oricum nu face nimic, si sa mearga direct la ISJ
Nu ar strica si o plangere la Politie pentru amenintarii, poate vor sta domnii politistii de vorba cu el si isi schimba comportamentul.
Ultima modificare: Marți, 10 Decembrie 2019
Ionut.ion, utilizator
In legatura cu acest caz , conducerea liceului a instituit Consiliul profesoral sanctionand elevul cu scaderea notei la purtare , dar am fost invinuita de directorul scolii ca eu sunt de vina ca elevii de clasa a XII-a dorm la ora, deoarece nu fac sa fie ora de predare la matematica atractiva. Elevii clasei respective au un comportament rebel si au o frecventa redusa la 7-8 elevi / ora de matematica si la ceilalti profesori de matematica. Mai doresc sa intreb ceva , daca am voie sa filmez video cu telefonul mobil ora de predare cu clasa respectiva ? Sau GDPR nu-mi permite. Pot sa fac plangere la ISJ , direct , sau prin intermediul conducerii scolii referitor la acest aspect scandalos si ingrat si dezonorant pentru mine ? Va multumesc. Cu stima.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Sa "sara" conducerea liceului, care oricum nu face nimic, si sa mearga direct la ISJ
Nu ar strica si o plangere la Politie pentru amenintarii, poate vor sta domnii politistii de vorba cu el si isi schimba comportamentul.



victor1906 a scris:

In legatura cu acest caz , conducerea liceului a instituit Consiliul profesoral sanctionand elevul cu scaderea notei la purtare , dar am fost invinuita de directorul scolii ca eu sunt de vina ca elevii de clasa a XII-a dorm la ora, deoarece nu fac sa fie ora de predare la matematica atractiva. Elevii clasei respective au un comportament rebel si au o frecventa redusa la 7-8 elevi / ora de matematica si la ceilalti profesori de matematica. Mai doresc sa intreb ceva , daca am voie sa filmez video cu telefonul mobil ora de predare cu clasa respectiva ? Sau GDPR nu-mi permite. Pot sa fac plangere la ISJ , direct , sau prin intermediul conducerii scolii referitor la acest aspect scandalos si ingrat si dezonorant pentru mine ? Va multumesc. Cu stima si considerație.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Sa "sara" conducerea liceului, care oricum nu face nimic, si sa mearga direct la ISJ
Nu ar strica si o plangere la Politie pentru amenintarii, poate vor sta domnii politistii de vorba cu el si isi schimba comportamentul.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scaderea notei la purtare la 1 si declararea repetentiei florianadumitra florianadumitra Buna ziua! Sunt o mama disperata si va rog sa ma ajutati daca se poate. Fiul meu, elev in clasa a IX-a, a avut de nenumarate ori discutii cu profesoara de ... (vezi toată discuția)
Amenintari ale profesorului in prima ora de liceu Razvan Adrian Razvan Adrian Amenintari ale Profesorului in prima ora. In prima ora de liceu(clasa a 9 a proaspat intrati in liceu) profesorul de matematica ne-a amenintat cu ... (vezi toată discuția)
Scoala si comportamentul profesorilor mariw mariw Buna ziua. Verisoara mea este in clasa a 6 a,profesoara de romana intriga elevi,le interzice sa vorbeasca cu ea,zicand ca nu este un exemplu bun pentru ei,ca ... (vezi toată discuția)