Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Atitudine provocatoare a unui elev vs profesor
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Atitudine provocatoare a unui elev vs profesor

Buna ziua. O situatie a prietenei mele profesoara. Doamna profesoara la ora de matematica cu elevi de clasa a 12-a , a facut o observatie unui elev sa nu doarma , si sa participe la ora de predare. Acest elev a sarit ca ars , a iesit din banca , indreptandu-se hotarat , amenintator , injurand cadrul didactic ca la usa cortului , putin a fost sa ajunga la linsaj. Dupa ce a monologat amenintator cu invective si cuvinte extrem de jignitoare , a parasit clasa trantind usa dupa el. Asemenea specimene instituie un climat periculos , tensionat , cu teroare si consum psihic al colectivului de elevi si cadre didactice. Dupa ora , a reclamat verbal la conducere pe elevul care a facut scandal. Aceasta situatie sa intamplat a 2-a oara , de la inceputul anului scolar , evenimentul similar ca si acum , fiind trecut cu vederea, dar acum nu voi permite toleranta.Ce instrumente legal-oficiale am la indemana sa cer anchetarea cazului, care este metodologia , ce hartii se fac ? Multumesc, Cu stima.
Buna ziua,
Sa "sara" conducerea liceului, care oricum nu face nimic, si sa mearga direct la ISJ
Nu ar strica si o plangere la Politie pentru amenintarii, poate vor sta domnii politistii de vorba cu el si isi schimba comportamentul.
Ionut.ion, utilizator
In legatura cu acest caz , conducerea liceului a instituit Consiliul profesoral sanctionand elevul cu scaderea notei la purtare , dar am fost invinuita de directorul scolii ca eu sunt de vina ca elevii de clasa a XII-a dorm la ora, deoarece nu fac sa fie ora de predare la matematica atractiva. Elevii clasei respective au un comportament rebel si au o frecventa redusa la 7-8 elevi / ora de matematica si la ceilalti profesori de matematica. Mai doresc sa intreb ceva , daca am voie sa filmez video cu telefonul mobil ora de predare cu clasa respectiva ? Sau GDPR nu-mi permite. Pot sa fac plangere la ISJ , direct , sau prin intermediul conducerii scolii referitor la acest aspect scandalos si ingrat si dezonorant pentru mine ? Va multumesc. Cu stima.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Sa "sara" conducerea liceului, care oricum nu face nimic, si sa mearga direct la ISJ
Nu ar strica si o plangere la Politie pentru amenintarii, poate vor sta domnii politistii de vorba cu el si isi schimba comportamentul.

victor1906 a scris:

In legatura cu acest caz , conducerea liceului a instituit Consiliul profesoral sanctionand elevul cu scaderea notei la purtare , dar am fost invinuita de directorul scolii ca eu sunt de vina ca elevii de clasa a XII-a dorm la ora, deoarece nu fac sa fie ora de predare la matematica atractiva. Elevii clasei respective au un comportament rebel si au o frecventa redusa la 7-8 elevi / ora de matematica si la ceilalti profesori de matematica. Mai doresc sa intreb ceva , daca am voie sa filmez video cu telefonul mobil ora de predare cu clasa respectiva ? Sau GDPR nu-mi permite. Pot sa fac plangere la ISJ , direct , sau prin intermediul conducerii scolii referitor la acest aspect scandalos si ingrat si dezonorant pentru mine ? Va multumesc. Cu stima si considerație.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Sa "sara" conducerea liceului, care oricum nu face nimic, si sa mearga direct la ISJ
Nu ar strica si o plangere la Politie pentru amenintarii, poate vor sta domnii politistii de vorba cu el si isi schimba comportamentul.