Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Teren aparținînd Statului Român
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Teren aparținînd Statului Român

Buna! Daca un teren pe care s-a construit înainte de 1989 un bloc de locuințe aparține Statului Român în extrasul Cf al terenului si... terenul a fost dat în folosință proprietarilor de apartamente odata cu cumpararea acestora, în baza art.3 din decretul lege 61/1990 in baza căruia au si cumpărat apartamentele ,fiind specificat in CF -ul apartamentelor - "cu cota de __mp/__mp in folosință, acest teren este în proprietatea publică sau privată a statului român ? De asemenea,cu titlu informativ in art.10 din legea 85/1992 se spune că proprietarii de apartamente care au cumpărat apartamentul în baza decretului lege 61/1990 pot deveni proprietari pe cota de teren ce o au în folosință în baza art 36alin2 din legea 18/1991.
danalida, utilizator