Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ancheta sociala la copii cu domiciul in strainatate?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ancheta sociala la copii cu domiciul in strainatate?

Locuiesc in Anglia impreuna cu cei 2 copii minori. Sotul a parasit domiciuliul ( tot in Anglia locuieste) si vrea sa divortam in Romania. Se poate face la notar divortul daca amandoi suntem de acord? Cat dureaza procesul de custodie? Se mai face ancheta sociala daca domiciliul este in strainatate? Copiii au 9 ani si respectiv 6 ani. Ma ameninta ca il va lua pe cel mare. Care sunt sansele lui sa castige primul copil? Multumesc
Buna seara,
Divortul se pronunta in Romania.
Partea cu exercitarea autoritatii parintesti si cu stabilirea domiciliului minorilor se face in Marea Britanie.
Notarul nu are autoritatea de a solicita ancheta sociala in strainatate.
Cautati un avocat bun si divortati la instanta daca va intelegeti pe toate aspectele.
Cu siguranta ca divortul va costa mult mai putin in Romania decat in Anglia.
O sa va coste insa mai mult avocatul decat notarul care nu are competenta legala de a va desface casatoria.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Puteti divorta si la notar chiar daca aveti copii in strainatate, va trebui insa, sa va prezentati ambii in fata notarului, se rezolva si cu ancheta. Ca idee, puteti veni cu copiii sa fie ascultati de cei de la Autoritatea tutelara.
Aveti o alta problema. daca nu va puneti de acord pe toate aspectele, nu puteti divorta la notar..

Ma ameninta ca il va lua pe cel mare. Care sunt sansele lui sa castige primul copil?

La notar nu castigati nimic, notarul nu stabileste imic, dvs ca parinti stabiliti tot- locunta copiilor, pensie.. etc.
Situatia copiilor s estabileste odata cu divortul.. deci nu puteti divorta azi si apoi sa va judecati sau sa va intelegeti in ce ii priveste pe copii, cu alta ocazie.
Notarul competent e cel de la locul casatoriei. Daca nu v-ati casatorir in Romania si cum ultimul domiciliu comun nu e in Romania, nu puteti divorta la notar.
gi-jane2, moderator

oare ce ati vrut sa spuneti ?
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Divortul se pronunta in Romania.
Partea cu exercitarea autoritatii parintesti si cu stabilirea domiciliului minorilor se face in Marea Britanie.