Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Părăsirea locului accidentului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Părăsirea locului accidentului

Buna seara,
Zilele trecute a avut loc un accident rutier fara victime, doar cu pagube materiale. Soferul a părăsit locul accidentului, băut fiind, iar in urma apelului la 112 a fost găsit.
Întrebarea este: care ar fi pașii pe care trebuie eu, ca si proprietar al locuinței care a suferit daune, sa ii urmez pentu a putea fi cel putin despagubit?
Daunele suferite sunt la nivelul parapetului de protecție, casa fiind sub nivelul drumului și poarta de acces în curte.
Din cate stiu asigurarea nu acoperă nimic in cazul in care soferul a urcat sub influența alcoolului la volan.
Asigurătorul RCA acoperă pagubele și în cazul dumneavoastră, după ce plătește dauna, se întoarce cu regres împotriva șoferului.
Da, veti primi banii.
Luati legatura cu firma de asigurare.
Daca nu va intelegeti deschideti proces civil.