Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In ce baza pot fi detasata disciplinar ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In ce baza pot fi detasata disciplinar ?

Am fost detasata, fara acordul meu in alta institutie publica si decizia de detasare m i a fost transmisa in fotocopie pe telefon. Ce pot face in aceasta situatie. Detasarea a fost facuta ca masura disciplinara, dar la fel nu am dat nici o declaratie, nu am primit nimic nu m a instintat nimeni cu privire la faptul ca sunt cercetata disciplinar.
Sunt angajata la stat. diferenta de intre cele doua joburi find de 60km......
Ce pot face sa ma pot apara din timp si anulez detasarea. In regulamentul intern trebuie stipulata aceasta masura disciplinara? Rog raspuns urgent
alinafgs, utilizator
Detasarea din motive disciplinare nu exista in Codul Muncii ... Detaşarea este actul prin care se dispune schimbarea temporară a locului de muncă, din dispoziţia angajatorului, la un alt angajator, în scopul executării unor lucrări în interesul acestuia. În mod excepţional, prin detaşare se poate modifica şi felul muncii, dar numai cu consimţământul scris al salariatului.

Ati primit si fizic decizia de detasare? Daca da, cand ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Astazi pe telefon ca poza, ea find emisa de vineri, nu am semnat nimic pana in acest moment
Ar trebui sa va fie comunicata in scris ...