Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cand este considerată tulburare a liniștii publice
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cand este considerată tulburare a liniștii publice

Lovuiesc la bloc la etajul 10.Si sub bine locuieste 1 vecina bolnavă cu capul.Ma suna pe telefon la ora 23 noaptea sa imi zică sa nu mai trântesc dușul.Vine mereu la usa si spune sa nu mai tropaim prin casa ca facem ca niste animale ,sora mea mai canta muzica usoara vocal,fără boxe,sau alte aparate,si zice sa nu mai behaie,noi venim seara de la munca ,zice sa nu mai facem dus la ora 24 noaptea ,dar fiind la munca nu putem ,Cand v3nim acasa trebuie sa ne spălăm . Ne mai certam din cand in cand ,la fel zice ca sa nu ne mai certam.Adica sa nu mai facem nici cel mai mic zgomot..Zice ca cand mergem prin casa ii se zguduie tavanul.Intrebarea mea este:"în ce condiții este considerată deranjare a liniștii publice?"e corect ce zice dânsa si ce pretentii are?o sa ajung sa nu mai fac dus si sa nu mai trântesc nici o cana pe.masa ca o deranjează pe.vecina.Ce pot face pe cale legală ca sa nu ma mai hartuiasca?
Intervalul de liniște in bloc este in intervalul 22- 8 și 13 -14.
Pe cale legală dacă o acționați in Instanță va trebui să aduceți probe și să cereți eventual mutarea sau supravegherea acelei persoane .
Totusi este o problema...daca sora canta la 12 noaptea,deranjeaza.Daca va certati..la fel.
Puneti-va problema invers...daca vecina dvs ar face galagie la 5 dimineata?
Am si eu niste vecini care faceau dus numai dupa ora 23. Se auzea in dormitor de parca eram cu ei in baie!! Au baterii proaste si zgomotul e mare...adica, atunci cand dadeau drumul la dus,ma speriau. .A trebuit sa inregistrez zgomotul si sa le dau sa asculte...s-a rezolvat problema.
Normal, orele de liniste sunt intre 22 -8.Poate sa va faca reclamatie si luati amenda....depinde si de cat de tare se aude galagia...
Cam asa este la bloc.
vali m, utilizator
Locuitul in condominii nu este pe cat de roz si de linistit ne-am dori avand in vedere ca vecinii pot fi de diferite varste,cu diferite afectiuni
De regula astfel de situatii se solutioneaza cu intelegere cu intelepciune si cu toleranta
Nu cântă la 23 noaptea,doar ziua,Și nu e vorba de baterii ,pe dânsa o deranjeaza ca ,spune ea,se tranteste capul de la dus în cada.Dar asta cu dusul la ora 23 se intampla rar

vali m a scris:

Totusi este o problema...daca sora canta la 12 noaptea,deranjeaza.Daca va certati..la fel.
Puneti-va problema invers...daca vecina dvs ar face galagie la 5 dimineata?
Am si eu niste vecini care faceau dus numai dupa ora 23. Se auzea in dormitor de parca eram cu ei in baie!! Au baterii proaste si zgomotul e mare...adica, atunci cand dadeau drumul la dus,ma speriau. .A trebuit sa inregistrez zgomotul si sa le dau sa asculte...s-a rezolvat problema.
Normal, orele de liniste sunt intre 22 -8.Poate sa va faca reclamatie si luati amenda....depinde si de cat de tare se aude galagia...
Cam asa este la bloc.

Și pana la urma nu e lege care sa interzică facutul dusului la 23 noaptea ...

vali m a scris:

Totusi este o problema...daca sora canta la 12 noaptea,deranjeaza.Daca va certati..la fel.
Puneti-va problema invers...daca vecina dvs ar face galagie la 5 dimineata?
Am si eu niste vecini care faceau dus numai dupa ora 23. Se auzea in dormitor de parca eram cu ei in baie!! Au baterii proaste si zgomotul e mare...adica, atunci cand dadeau drumul la dus,ma speriau. .A trebuit sa inregistrez zgomotul si sa le dau sa asculte...s-a rezolvat problema.
Normal, orele de liniste sunt intre 22 -8.Poate sa va faca reclamatie si luati amenda....depinde si de cat de tare se aude galagia...
Cam asa este la bloc.