Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii neplatite/Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii neplatite/Demisie

Bună ziua, de 6 luni sunt angajat la un magazin ca și lucrător comercial, de 2 luni nu am mai primit salariul. Acum vreau sa plec prin demisie, în schimb angajatorul spune ca ultima luna o sa mi-o plătească după 30-45 zile, ca asa este legea. Vreau sa știu dacă e corect și ce soluții am sa îmi recuperez toți banii. Va mulțumesc anticipat pt răspuns.
1. Neplata salariului poate constitui motiv de demisie fara preaviz.

2. Legea nu prevede niciun termen de plata a salariilor.

3.Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.